Madenciler Dev Miktarda Bitcoin (BTC) Satıyor! Ne Geliyor?

On-chain veriler, Bitcoin madencilerinin son zamanlarda tarihi bir oranda satış yaptığını gösteriyor. Analistlere göre, muhtemelen bu da BTC fiyatı için düşüş anlamına geliyor. Bu arada, Pentoshi takma adlı analist, BTC için güçlü arıza potansiyeli görüyor.

Bitcoin madencilerinin borsalara girişinde artış var!

On-chain analiz firması Glassnode’un verilerine göre, madenci borsa girişleri geçtiğimiz günlerde 70 milyon dolar ile en yüksek değerine ulaştı. “Borsalara madenci girişi”, madencilerin tüm merkezi borsaların cüzdanlarına aktardığı toplam Bitcoin miktarını ölçen bir göstergedir. Bu metriğin değeri yüksek olduğunda, madenciler şu anda bu platformlara çok sayıda coin gönderiyor demektir. Genellikle, bu Blockchain doğrulayıcıları BTC’lerini satışla ilgili amaçlar için borsalara yatırır. Bu nedenle bu tür bir eğilimin kripto paranın değeri üzerinde düşüş etkisi yaratması mümkündür.

Öte yandan, düşük değerler madencilerden gelen satış baskısının şu anda düşük olabileceğini gösteriyor. Çünkü bu grup şu anda borsalara önemli miktarda para yatırmıyor. Şimdi, son birkaç yılda Bitcoin madencilerinin borsalara girişindeki eğilimi gösteren bir grafiğe bakalım.

Metriğin değeri son günlerde oldukça yüksek / Kaynak: Glassnode

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere, Bitcoin madencilerinin borsalara girişinde son zamanlarda bir artış var. Bu durum, madencilerin geçtiğimiz birkaç hafta boyunca bu platformlara oldukça yüksek miktarlarda para gönderdiğini gösteriyor. Göstergenin bu yüksek değerleri, BTC kademeli olarak aşağıya doğru ilerlerken ortaya çıktı. Uzmanlara göre bu, son piyasa ortamı, bazı madencilerin panikle varlıklarını satmasına neden oldu.

Bu girişler arttığından beri, varlığın değeri 26.000 dolar seviyesinin altına düştü. Fiyattaki bu son düşüşün, kısmen bu grubun yaptığı damping ile körüklenmiş olması mümkün. Grafikten, 3 Haziran’da gözlemlenen bu girişlerin zirvesinde göstergenin yaklaşık 70,8 milyon dolar değerine ulaştığı görülüyor. Bu, kripto paranın tüm ömrü boyunca yalnızca iki işlem günü madencilerin daha büyük ölçekte para yatırdığını gördüğünden, metrik için tarihsel olarak olağanüstü bir seviye.

Uyarı: BTC için güçlü arıza potansiyeli var!

Pentoshi takma adlı kripto analisti, BTC’nin daha fazla satış olayına tanık olma riski altında olduğu konusunda uyarıyor. Analist, Bitcoin’in 25.000 dolar civarındaki yakın desteğini kırmaya tehlikeli bir şekilde yakın göründüğünü söylüyor. Pentoshi’ye göre, bir borsa düzeltmesinin BTC için bir sonraki düşüşü katalize etmesi olası. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Mesele şu ki, BTC ve ETH için, kripto piyasalarındaki genel zayıflık bağlamında ve SPX ve NQ muhtemelen yerel zirvelerde veya bunlara yakınken, bu 90 günlük aralıkları kırmak için güçlü bir potansiyel olduğunu hissediyorum. Buradan gelecek bir kırılmada en ilginç iki seviyeyi işaretledim.

Kaynak: Pentoshi/Twitter

Pentoshi’nin grafiğinde, 25.000 doların altındaki bir hareketin BTC’yi ilk olarak 22.600 dolar civarına düşürebileceği görülüyor. Ayrıca analist, son destek hattı olarak 20.000 doları işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir