Yatırım Şirketi: Portföyünüzün Bu Kadarını Bitcoin’e Ayırın!

Yıkıcı teknolojiler konusundaki yükseliş duruşuyla bilinen Cathie Wood’un ARK Invest’i, optimum portföy çeşitlendirmesi için Bitcoin (BTC)’e yaklaşık %20 tahsis edildiğini öne süren son raporuyla tartışmalara yol açtı. Önceki yıllara göre oldukça yüksek olan bu öneri, Bitcoin’in korunma potansiyeli ve bu kadar büyük bir tahsisin geçerliliği hakkında soruları gündeme getiriyor. İşte detaylar…

Bitcoin portföylerde ne kadar yer almalı?

Rapor, Bitcoin’in son yedi yılda geleneksel varlıklara karşı gösterdiği üstün performansı vurguluyor. 2023 için önerilen %19,4’lük tahsisle sonuçlanıyor. ARK’ya göre bu, riske göre ayarlanmış getirileri maksimuma çıkaracak ve optimal tahsis 2015’te %0,5’ten istikrarlı bir şekilde artacaktı. 2022’de %6,2. ARK, Bitcoin’in benzersiz değer önerisini vurguluyor: yalnızca bir yatırım seçeneği değil, aynı zamanda “benzeri görülmemiş bir büyüme potansiyeli” sunan önemli bir çeşitlendirici. Geleneksel varlıklarla beş yıllık düşük korelasyonuna (0,27) işaret ediyorlar ve bunun piyasadaki gerilemelere karşı bir koruma görevi görebileceğini öne sürüyorlar.

Ek olarak rapor, geniş küresel yatırım yapılabilir varlık tabanı göz önüne alındığında, kurumsal yatırımcılardan gelen küçük tahsislerin bile Bitcoin’in fiyatını önemli ölçüde etkileyebileceğini savunmakta. Bu iyimser görünüm, büyük cüzdan girişleri ve artan CME vadeli işlem faaliyetinin de gösterdiği gibi, Bitcoin’in geçtiğimiz yıl %77,8 oranında artan ve kurumsal ilgiyi çeken son performansıyla uyumlu. Bununla birlikte, Guppy göstergesinden gelen potansiyel bir düşüş sinyali, endişeleri artırıyor.

Diğer varlıklara karşılık performansı

ARK, Bitcoin’in diğer büyük geleneksel yatırım varlıklarına karşı daha uzun zaman dilimlerindeki üstün performansını yansıtan veriler sunuyor. Geçtiğimiz yedi yılda, Bitcoin’in yıllık getirisi ortalama %44 olurken, diğer büyük varlıkların ortalaması %5,7 oldu. Analistler, “uzun vadeli zaman ufku” olan Bitcoin yatırımcılarının varlığı uzun süre tutmanın fayda sağladığını belirtiyor. Rapor, Bitcoin’in tarihsel dalgalanmasının, kısa vadeli değer artışları ve düşüşleri nedeniyle uzun vadeli getirileri gizleyebileceğini ileri sürüyor.

 ARK’nın araştırması, riske göre ayarlanmış getirileri en üst düzeye çıkarmak için %19,4 Bitcoin tahsisine ulaşan çok sayıda gözlemlenen piyasa verisini değerlendiriyor. Önceki yıllarda, öngörülen tahsisi diğer önde gelen yatırım analistleri ve uzmanlarıyla daha uyumluydu. Ocak 2022’de Ray Dalio, milyarder yatırımcı Bill Miller’ın Bitcoin’e yüzde 1 ila yüzde 2’lik bir portföy tahsisinin optimal bir rakam olduğu yönündeki düşüncelerini yineledi. Bir yıl önce JPMorgan‘daki yatırım stratejistleri, Bitcoin’e yüzde 1’lik bir portföy tahsisinin hisse senetleri, tahviller ve emtialar gibi geleneksel varlık sınıflarındaki dalgalanmalara karşı bir koruma görevi göreceğini öne sürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx