Murat Yetkin: Hakan Fidan ataması, dış politika ve istihbarat politikasının birlikte yürütüleceği dönemi başlatabilir

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Hakan Fidan‘ın MİT Başkanlığı’ndan Dışişleri Bakanlığı’na atanmasına ilişkin, “Dış politika ve istihbarat politikasının birlikte yürütüleceği dönemi başlatabilir” yorumunu yaptı. 

Yetkin, “Hakan Fidan: İstihbarat başkanlığından diplomasinin başına” başlıklı yazısında Fidan’ın hem istihbaratçı hem operasyoncu geçmişi olduğunu hatırlattı. 

Yetkin, yazısında şunları kaydetti:

“Fidan döneminde Türk dış politikasının tarihinde ilk kez operasyonel istihbarat siyasetiyle aynı elden yönetilmesine tanık olabiliriz. Dış politika analizlerini önemsediğim Soli Özel’in, yine aynı T24 söyleşisinde ‘Yurtdışında edindiğim izlenim; Fidan’ın sözüne güvenilir, ciddi, profesyonelliği ciddiye alan birisi’ olarak görüldüğü gözlemi önemli.

Fidan bu siyasetin uygulanmasında yalnız da olmayacak. Fidan’ın yerine MİT Başkanı olarak 5 Haziran’da atanan Erdoğan’ın Dış ve Güvenlik Politikaları Baş Danışmanı -ve sözcüsü- İbrahim Kalın da istihbarat, güvelik ve diplomasinin iç içe geçmiş modellemesini yıllardır uygulayan bir devlet görevlisi.

Tıpkı Erdoğan’ın kabinesine Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek’i alırken Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak bir başka iktisatçıyı, Cevdet Yılmaz’ı ataması gibi, bu yeni dış politika anlayışını yürütme işini de güvendiği iki kurmayına, birlikte vermiş görünüyor. Bu yaklaşımda hem iş birliğini teşvik hem de karşılıklı denetim ihtiyacının izleri var.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir