İtalya’da “Filistinlilere yönelik soykırım dursun” gösterisi yapıldı

Başkentin merkezindeki Fori Imperiali Caddesi’nde toplanan 5 binden fazla gösterici, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto ederken, Filistin’e destek ve dayanışmasını dile getirdi.

Göstericilerin, “Soykırımı durdurun” yazılı dövizler ile Filistin bayraklarının yanı sıra Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail’e soykırım suçlamasıyla dava açan Güney Afrika Cumhuriyeti bayrakları taşıdığı görüldü.

Protestocular, sık sık “Özgür Filistin”, “Siyonist İsrail”, “Terörist, faşist İsrail” şeklinde slogan atarak, İsrail’e tepkilerini gösterdi.

Göstericiler acil ateşkes çağrısı da yaparak, soykırımın durması gerektiğini belirtti.

Gösteriye destek verenlerden Stefania, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Yaşananlar korkunç. Nazizm’den sonra Batı’da böyle bir şey görülmedi. Ben ve buradaki herkes, Batılı olduğunu iddia eden ama gerçekten korkunç bir diktatörlük olan bu devlete mesafeliyiz. Yaşananlar şok edici bir soykırımdır. Biz bunu istemiyoruz. Ateşkes istiyoruz. Yaşananlara dair bir yargı süreci olmasını istiyoruz ki bu konuda Güney Afrika çok çok iyi bir şey yapıyor.” dedi.

Daniele de “Biz öncelikle, İsrail rejiminin işgal ettiği tüm topraklarda derhal ateşkes sağlanması için ve Filistin’e ait tüm toprakların kurtulmasını istemek için buradayız. Son 50 yıldır İsrail’in söylediği yalanları reddeden, İsrail ordusunu çıkaracak acil adımları atan ve diğer askeri adımlardan kaçınmayı sağlayacak uluslararası toplumun farkındalığına ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Marta ise dünyanın pek çok yerinde, ABD, Danimarka, İspanya, Almanya ve İtalya’da insanların aylardır Filistin’e destek için meydanlara indiğine dikkati çekerek, “Bana göre bu, insanların Filistin’in yanında olduğunun en somut göstergesidir. Çünkü haksızlığın nerede olduğunu, kimin mazlum, kimin zalim olduğunu anladılar. Diğer yandan hükümetler ise kötü niyetlidir. Hükümetler, İsrail’i desteklemeye devam ediyor. Bence burada gerçek bir suç ortaklığından bahsedebiliriz. Burada, Güney Afrika’yı hariç tutuyorum ki onlar, İsrail’i soykırım suçlamasıyla Lahey’deki UAD’a götürmeyi başardı. Uluslararası dayanışma bakımından bu güzel örnek dışında, Batılı hükümetlerin hepsi İsrail’in suç ortağıdır. Gerçek bir suç ortaklığından bahsedebiliriz.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in UAD’de yargılanıyor oluşunun önemine vurgu yapan Marta, “Sembolik açıdan bakıldığında bu çok önemli bir şey. Çünkü İsrail gibi kendini uluslararası hukukun üstünde gören bir devlet ilk kez yargıya taşındı ve hesap vermesi, kendisini savunması gerekiyor. Güney Afrika’yı destekliyorum ve teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bu arada, başkent dışında ülke genelinde Floransa ve Palermo gibi pek çok kentte Filistin’e destek gösterileri yapıldı.

Ayrıca Milano kentindeki Starbucks kahve dükkanı önünde bir araya gelen Filistin yanlısı yaklaşık 100 kişinin, ellerindeki Filistin bayraklarıyla, boykot çağrısında bulunduğu basına yansıdı. Göstericilerin “Filistin halkıyla dayanışma içinde olanları, İsrail ekonomisini boykot etmeye çağırıyoruz.” dediği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx