Hamas lideri Haniye’den İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yanıt: Savaştan sonra Hamas’sız bir Gazze olacağını söyleyenler hayal kuruyor

T24 Dış Haberler

Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun “Zafere ve Hamas’ın yok edilmesine kadar devam edeceğiz” sözlerine yanıt verdi. Haniye, “Savaştan sonra Hamas’sız bir Gazze olacağını söyleyenler hayal kuruyor” dedi. 

Reuters’ın aktardığına göre bir televizyon yayınında konuşan Haniye “İsrail saldırganlığını sonlandırabilecek ve Filistin’i hem Batı Şeria’da hem de Gazze’de güçlendirecek her türlü fikri tartışmaya açığız” diye konuştu.

X üzerinden bir video yayımlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, uluslararası baskıların Hamas’a karşı verdikleri savaşı durdurmayacağını söylemişti. Netanyahu “Sahadaki birliklerin komutanlarına da söyledim, sonuna kadar gideceğiz. Zafere ve Hamas’ın yok edilmesine kadar devam edeceğiz” demişti.

Batı Şeria’daki Filistin Yönetimi Gazze’nin yönetimine talip

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, işgal altındaki Batı Şeria’yı da kapsayacak tam bir siyasi çözüm bulunması koşuluyla Filistin Yönetimi’nin Gazze Şeridi’nin yönetiminde rol oynayabileceğini söylemişti. 

Filistin Yönetimi’nin, bağımsız bir Filistin devletini içeren daha geniş bir siyasi çözümün parçası olabileceğini belirten Abbas, “Gazze, Filistin Devleti’nin ayrılmaz bir parçasıdır ve hem Doğu Kudüs dahil Batı Şeria’yı hem de Gazze’yi kapsayan kapsamlı bir siyasi çözüm çerçevesinde tüm sorumluluklarımızı üstleneceğiz” demişti. 

TIKLAYIN | Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas: Kapsamlı bir siyasi çözüm çerçevesinde Gazze yönetiminde rol oynayabilirim

Filistin Yönetimi ile ABD arasında görüşmeler mi oluyor?

Daha önce Filistin Yönetimi’nin, İsrail-Hamas savaşının sona ermesinin ardından Gazze’yi yönetmek için ABD’li yetkililerle bir plan üzerinde çalıştığı ileri sürülmüştü. 

Ramallah’taki ofisinde Bloomberg’e konuşan Filistin Başbakanı Muhammed Ştayyeh, İsrail’in Hamas’ı tamamen yenme hedefinin gerçekçi olmadığını ve grubun bunun yerine yeni yönetim yapısına katılması gerektiğini düşündüğünü söylemişti. 

Ştayyeh, savaşın sonunda beklediği en iyi sonucun Hamas’ın Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’ü kapsayan yeni bir bağımsız devletin kurulmasına yardımcı olması olduğunu söylemişti. 

TIKLAYIN | Bloomberg: Filistin Yönetimi, Gazze’de savaş sonrası plan için ABD ile görüşüyor

İsrail: Uluslararası destek kesilse de devam edeceğiz

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada, Gazze’deki sivil ölümleri eleştirmiş ve İsrail’in” hedef gözetmeksizin yaptığı bombardımanın” uluslararası desteğin azalmasına neden olduğunu belirtmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, kendilerine verilen uluslararası destek kesilse bile Gazze’deki savaşa devam edeceklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan Cohen “Şu anda bir ateşkes terör örgütü Hamas’a bir hediye anlamına gelir, tekrar gücü ele geçirip İsrail’i tehdit etmesine yol açar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx