Dava dosyalarında 2. perde: ‘Clinton, Epstein aleyhindeki yazıyı engellemeye çalıştı’

ABD’de cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturmaktan gözaltında tutulurken hapishanede ölü bulunan ABD’li milyarder Jeffrey Epstein’in davasına ilişkin yeni açıklanan dosyalarda, Epstein’in kız çocukları nasıl kandırdığına ilişkin detaylar ortaya çıktı.

3 Ocak Çarşamba günü ilk kez açıklanan ve aralarında ABD’nin eski başkanları Bill Clinton ve Donald Trump, İngiltere Kralı 3. Charles’ın kardeşi Prens Andrew ve birçok ünlünün isimlerinin yer aldığı dava dosyalarının ardından daha önce kapalı olan 19 dosya daha kamuoyuna açıklandı. Yeni açıklanan ve yaklaşık 300 sayfadan oluşan dosyalarda ünlü isimlerden ziyade bu sefer Epstein ile sevgilisi Ghislaine Maxwell’in ‘reşit olmayan genç kızları hangi yöntemlerle kandırdığına’ ilişkin detaylar öne çıktı.

DEDEKTİF RECAREY’İN İFADELERİ PAYLAŞILDI

AA’nın ABD basınından aktardığına göre, bu dosyalarda bir dönem Epstein’ın soruşturmasını yürüten dedektif Joseph Recarey’in ifadelerine geniş yer verildi. Recarey, ifadesinde, Epstein’in reşit olmayan kızları kendi evine masör veya hizmetli olarak aldığını, bazılarının ise model olacağı vaadiyle kandırıldığını, ardından zengin isimlere ‘pazarlandığını’ anlattı. Dedektif, bu şekilde Epstein’in evinde çalışan en az 30 kızdan soruşturma ifadesi aldığını aktardı. Dosyalarda Maxwell’in Epstein’e reşit olmayan genç kızları bulma konusunda hangi tarihlerde ne şekilde yardımcı olduğuna ilişkin bazı detaylar da yer aldı.

‘CLINTON, OLANLARDAN HABERDARDI’

Dosyalarda yer alan ifadelerden birinde, Epstein’e karşı ana davacı olan Virginia Giuffre’ye atıfla, ABD’nin eski başkanı Bill Clinton’ın Vanity Fair dergisini ‘Epstein’in fuhuş ağı oluşturduğuna yönelik bir yazının yayımlanmaması’ konusunda tehdit ettiği iddiası yer aldı. Aynı dosyada Giuffre, Clinton’ın Epstein’in yürüttüğü fuhuş ağından detaylı olarak haberdar olduğunu ve bu isimle birçok kez seyahat ettiğini de iddia etti.

Epstein dava dosyalarının yeni bölümlerinin cuma günü ve gelecek hafta da açıklanmaya devam edeceği ve söz konusu dosyalarda yeni isimlerin de yer aldığı kaydedildi.

CLINTON, TRUMP, EHUD BARAK, AL GORE, MICHAEL JACKSON…

Aralarında Prens Andrew, eski ABD başkanları Bill Clinton ve Donald Trump, eski İsrail başbakanı Ehud Barak, eski ABD başkan yardımcısı Al Gore, aktör Kevin Spacey, şarkıcı Michael Jackson, illüzyonist David Copperfield, avukat Alan Dershowitz ve eski New Mexico valisi Bill Richardson’ın da isimlerinin bulunduğu dava dosyaları 3 Ocak Çarşamba gününden itibaren kamuoyunun erişimine açılmaya başladı.

Dosyalarda Johanna Sjoberg’ün 2001 yılında Epstein’ın Manhattan’daki dairesinde Prens Andrew tarafından taciz edildiğine ilişkin verdiği ifade de ortaya çıktı, Prens Andrew ise taciz iddiasını reddetti. Dosyalarda Clinton ve Trump’ın isimlerinin yer almasına rağmen eski başkanlara yönelik herhangi bir suçlama yöneltilmedi. Dava dosyalarında Sjoberg’ün Bill Clinton’ı genç kadınlardan hoşlanmakla suçladığı, Epstein’ın New Jersey’deki mekanlarına gitmeden önce Trump’la iletişime geçtiği öne sürüldü. Bill Clinton’ın temsilcileri, eski başkanın Epstein’ın suçları hakkında bilgi sahibi olmadığını savundu.

Ne olmuştu?

En küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğa cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmaktan yargılanan Jeffrey Epstein, tutuklu bulunduğu New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi’ndeki hücresinde 10 Ağustos 2019’da ölü bulunmuştu.

Epstein’in sevgilisi Ghislaine Maxwell, bazı zenginler, ünlüler ve devlet görevlileri için reşit olmayan kızların fuhuş tuzağına çekilmesi organizasyonunda Epstein’ın yasa dışı faaliyetlerine yardımcı olduğu iddiasıyla yargılandığı davada suçlu bulunmuştu.

Öte yandan, Epstein’ın mağdurlarından Virginia Giuffre, Prens Andrew’un New York ve Londra’da kendisini 17 yaşındayken taciz ettiğini söyleyerek 2021’de New York’ta dava açmıştı. Giuffre, Prens’in, reşit olmadığını bildiği halde rızası olmadan kendisine cinsel tacizde bulunduğunu belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx