Çocukların güvenliği tehlikede… Facebook’a yeni bir uyarı daha

Geçtiğimiz günlerde çocuk güvenliği örgütleri ve ABD’li savcıları Meta’nın yeni şifreleme hamlesini sert bir şekilde eleştirmişti. Teknoloji devinin, Facebook mesajları için uçtan uca şifreleme getirme kararı alarak çocuk seks ticareti mağdurlarının kurtarılmasına ve suçluların yargılanmasına engel olacağı belirtilmişti.

Ulusal Suç Ajansı (NCA), polisin Facebook’ta risk altındaki çocuklarla ilgili aldığı raporların çoğunu platformun şifrelenmesine yönelik bir hamle nedeniyle kaybedebileceğini söyledi. Meta’nın istismarın kanıtlarını tespit edemeyeceğini ve ABD çocuk güvenliği yardım hattından alacağı uyarıların yüzde 92 oranında azalabileceğini söyledi.

Facebook, Messenger ve Instagram, 13 yaş ve üzeri çocukların hesap sahibi olmasına izin veriyor. Aralık ayında, üçünün de ana şirketi olan Meta, kişisel mesaj alanı için uçtan uca şifrelemeyi duyurdu ve kullanıcılara daha güvenli ve özel bir hizmet vaat etti.

Meta’nın bu hamlesi pek çok kesim tarafından eleştiriyle karşılanırken NCA’nın operasyonlar genel müdürü Rob Jones da gazetecilere verdiği demeçte, “Bu platform çocuklar için güvenli değil” dedi. Ebeveynlere, çocuklarının bu platformu kullanmasına izin verme konusunda çok dikkatli olmalarını tavsiye edeceğini sözlerine ekledi.

NCA, çocukların yetişkinmiş gibi davranarak Facebook’a girmelerinden, pedofililerin ise onlarla iletişim kurmak için çocuk kılığına girmelerinden endişe duyuyor.

İngiltere’nin FBI’ı olarak anılan kurum, şu anda ABD Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Kişiler Merkezi aracılığıyla Facebook ve Instagram’da risk altındaki çocuklara ilişkin raporlar alıyor. Artık Facebook’ta gönderilen mesajlar yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunabildiğinden NCA, bunun sonucunda Meta’nın artık endişe verici içeriği tespit etmek için yapay zekayı kullanamayacağını söyledi.

Meta ise şifrelemenin bilgisayar korsanlarının, dolandırıcıların ve suçluların özel mesajları okumasını önleyeceğine inanıyor ve çocukları korumak için kendilerini takip etmeyen gençlere mesaj gönderen 19 yaş üstü kullanıcıların kısıtlanması da dahil olmak üzere başka önlemler geliştirdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx