Bitcoin Yükselirken BTC Düşmanı Şirket Soru İşaretleri Yaratıyor

Bitcoin yükselmeye devam ederken bankaların durumu dikkat çekiyor. Buna göre mevduatlarda azalış dikkat çekiyor. Charles Schwab 2023 yılı 3. çeyrek raporunda açıklandığı üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nde artan faiz oranı ortamının getirdiği müşteri mevduatlarındaki düşüşten en çok etkilenen finans şirketlerinden biri.

Bitcoin yükselirken Charles Schwab için zorluklar var

Bitcoin geçtiğimiz gün 30 bin dolar bandını geçerek dikkat çekti. Ancak bu durum diğer finans sektörü için bir yükselişe işaret etmiyor. Bu durum beraberinde zorlukları getiriyor. Faiz geliri elde eden işlerini finanse etmek için müşterilerinin yatırım yapılmamış nakit parasına büyük ölçüde güvenen bir şirket için önemli bir zorluk teşkil etmekte. Charles Schwab’ın tüketici banka mevduatları bir önceki yılın aynı dönemine göre %28 oranında düştü. Buna göre üçüncü çeyrekte net faiz gelirlerinin %23,5 oranında azalmasına neden oldu. Bu da ikinci çeyreğe kıyasla %16,2’lik bir düşüşü netice verdi. Ayrıca 4,61 milyar dolar olarak gerçekleşen çeyreklik gelirini olumsuz etkiledi.

Olay odaklı trader Gurgavin Chandhoke’un yakın tarihli bir Twitter gönderisi dikkat çekiyor. Buna göre 2022’nin 3. çeyreğinden bu yana banka mevduatlarında en önemli kümülatif kayıplara sahip finans şirketi olarak Charles Schwab’a dikkat çekiyor.

Charles Schwab’ın Bitcoin ve kripto konusundaki tutumu

ABD’li finans devinin Bitcoin ve kripto para piyasası konusunda şüpheci bir tutum sergilemesi dikkat çekici. Charles Schwab, spekülasyon yapmak için alternatif yollar sunmasına rağmen, bu dijital varlıkları spot piyasada sunmamakta.

Schwab Finansal Araştırmalar Merkezi, 2022 tarihli bir makalede, Bitcoin BTC’ye yer vermişti. Buna göre küresel bir para birimi, güvenilir bir değer deposu ya da altın gibi bir enflasyondan korunma aracı olmak için gerekli özelliklerden yoksun olduğunu açıkça ifade etmiştir. Bu bağlamda Charles Schwab, Bitcoin’i tamamen spekülatif bir varlık olarak görmekte. Ayrıca yatırımcılara geleneksel uzun vadeli portföy dışındaki fonları kullanarak bu şekilde davranmalarını tavsiye etmektedir.

BTC’nin performansı

Bununla birlikte Kriptokoin.com olarak baktığımızda, Bitcoin 21 Ekim 2022’den bu yana %55,5’lik bir değer artışı yaşadı. Ayrıca yazıyı yazarken 29.804 dolardan işlem görüyor. Buna karşılık, Charles Schwab hissesi (SCHW) hem son çeyrekte hem de bu yıl %25’in üzerinde bir düşüş yaşadı. Buna göre bu da Bitcoin’in olumlu fiyat performansıyla aynı döneme denk geliyor. SCHW şu anda hisse başına 50,87 dolardan işlem görüyor. Ayrıca üç ay önce hisse başına 68,19 dolardı. Diğer taraftan 21 Ekim 2022’de hisse başına 68,26 dolardı.

Charles Schwab’ın CEO’su ve Eş Başkanı Walter William Bettinger konuyla ilgili konuşuyor. Buna göre Federal Reserv’in enflasyonu yavaşlatan durumuna dikkat çekiyor. Ancak piyasalara, tüketicilere, yatırımcılara önemli bir maliyetinin olduğunu söylüyor. Benzer şekilde Schwab gibi firmalara önemli bir maliyeti olan eylemleriyle ilgili endişelerini dile getiriyor. Bu zorluklar, içinde bulunduğumuz dönemi ‘en tehlikeli dönem’ olarak tanımlayan JPMorgan CEO’sunun uyarılarıyla vurgulanıyor. Sonuç olarak Charles Schwab, yükselen faiz oranları ile zorluklarla karşı karşıya. Zorluk Bitcoin gibi kripto paralara yönelik gelişen tutumlardan etkilenen değişen finansal ortamda meydana geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx