Beykent Üniversitesi Dolandırıcılık Skandalıyla Çalkalanıyor!

Hatta öğrencilik durumu bu nedenle ‘pasif’ olan bazı yabancı öğrencilerin sınır dışı edildi iddia edildi. YÖK bu skandala el attı ve öğrencilerin parasını zimmetine geçirdiği tespit edilen memur görevden uzaklaştırıldı.

Türkiye, ünlü futbolcuların yüksek kâr vaadiyle dolandırıldığı, Denizbank Florya Şube Müdürü Seçil Erzan’ı konuşuyor. Erzan’nın elden para alması konuşulurken, benzer bir olay da Beykent Üniversitesi’nde yaşandı. Beykent Üniversitesi Öğrenci İşleri Öğrenci Kayıt Memuru Şerif Çakır, lisansüstü öğrencilerinin yeni dönem kayıt yenilemelerini ücretlerini elden ödeyebileceklerini söyledi. Havale yapılmamasını belirten Çakır, öğrencilerin kayıt paralarını elden aldı.

ÖĞRENCİLİK DURUMLARINI ‘PASİF’ OLARAK GÖRDÜLER

Öğrenciler, 15 bin TL’lik kayıt yenileme ücretini elden teslim ettikten sonra kayıtlarının tamamlandığını düşündü. Ancak gerçek bazı öğrencilerin okulun bilgi sistemine girmesiyle ortaya çıktı. Öğrenciler kayıtlarının silindiğini görünce öğrencilik durumu ‘pasif’ yazan bilgilendirme ekranından gördü.

YÖK HARKETE GEÇTİ

Yaşadıkları karşısında şok yaşayan öğrenciler, okula ve Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) dilekçe yazarak durumu bildirdi Okul ve YÖK, üst üste gelen şikayetler üzerine harekete geçti ve bir müfettiş görevlendirdi. Müfettişler, memur Çakır’ın paraları kendi zimmetine geçirdiğini tespit etti.

‘MUHASABAE HAVALE SİSTEMİNİ KABUL ETMİYOR’

Bir öğrencinin YÖK’e yazdığı dilekçede, yaşadığı olayı şöyle anlattı: “Belgede elden ödediğim kısmı ‘Havale’ olarak yazdığı için, ‘Parayı havale etmedim elden nakit verdim ama siz buraya Havale yazmışsınız.’ dediğimde ‘Elden aldığımız paralarda da havale yazıyoruz muhasebe sistemi havale tanımlamasını kabul ediyor, sorun yok merak etmeyin ben size imzalı iki belge verdim.’ dedi. Okula duyduğum güven nedeniyle kabul ettim ve inandım.”

Bu esnada bazı yabancı öğrencilerin, öğrencilik durumu ‘pasif’ olduğundan sınır dışı edildi iddia edildi. Üniversite de Şerif Çakır’ın öğrencilerden aldığı paraları tespit ettiğini ve parayı geri aldığını belirterek öğrencilerin kaydını yeniledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx