Zorla gecelik giydirmişti: Cep telefonlu ‘işkence’ davasında yeni gelişme

Bursa’da Erhan M.’ye (26) şiddet uygulayıp, ağzına tabancanın namlusunu sokan, mermi yutturup, gecelik giydirerek cep telefonu kamerasıyla işkenceyi kaydeden tutuklu sanıklar Yaşar Deniz Çakıcı (27) ile arkadaşları Ebubekir Tokatlı (30), Gökhan Yılmaz (36) ile müşteki sanık Mehmet Şahin (28) ve tartışmada ismi geçen tutuksuz sanık Gamze Ü. (23), birinci sefer hakim karşısına çıktı.

15 YIL MAHPUSLA YARGILANIYORLAR

Bursa 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce güvenlik nedeniyle gazeteci ve izleyicilerin alınmadığı duruşmada, 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanan sanıkların savunmaları, kamera ile kayda alındı. 

Olay, 10 Şubat’ta Yıldırım ilçesi Karaağaç Mahallesi’nde meydana geldi. Gamze Ü. isimli birebir kızı seven Erhan.M. ile Yaşar Deniz Çakıcı, ortalarındaki hasımlığı çözmek için bir ortaya geldi. Erhan M. arkadaşı Mehmet Şahin ile birlikte Çakıcı’nın meskenine gitti. Burada taraflar ortasında tartışma çıktı.

MERMİ YUTTURDU, GECELİK GİYDİRDİ

Yaşar Deniz  Çakıcı, yanındaki Ebubekir Tokatlı ve Gökhan Yılmaz ile birlikte Erhan M. ve Mehmet Şahin’in ellerini kelepçeleyip ayaklarını bağlayarak ağzını bantladıktan sonra yere yatırarak tekme ve yumruklarla şiddet uyguladı.

Bu sırada Yaşar Deniz Çakıcı belinden çıkardığı tabancayı, Erhan M.’nin ağzına sokup tehdit etti ve mermi yutturdu. Şüpheliler, kıyafetlerini çıkardıkları Erhan M.’ye bayan elbisesi giydirdi. O anları da Mehmet Şahin’e tehditle cep telefonu kamerasıyla kaydettirdi.

YAKALANDILAR

Yaşar Deniz Çakıcı’nın, toplumsal medya hesabından paylaştığı azap manzaralarını izleyen Erhan M.’nin arkadaşları, durumu polise bildirdi. İhbar üzerine Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü grupları Çakıcı’nın meskenine baskın yaptı. Erhan M. ile Mehmet Şahin’i kurtaran polis, Yaşar Deniz Çakıcı’yı ise gözaltına aldı. Takımlar, bir mühlet sonra da Ebubekir Tokatlı ve Gökhan Yılmaz ile bu sırada tıpkı konutta bulunan Gamze Ü.’yü yakaladı.

Görüntüleri çektiği tespit edilen Mehmet Şahin de gözaltına alındı. ‘Eskici’ olan soyadını 3 yıl evvel Çakıcı olarak değiştirdiği belirlenen Yaşar Deniz Çakıcı ile başka 4 kuşkulu, Bursa Adliyesi’ne sevk edildi. Yaşar Deniz Çakıcı, Ebubekir Tokatlı, Gökhan Yılmaz ve Mehmet Şahin, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Gamze Ü. ise isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

SAVUNMALARI KAMERA İLE KAYIT ALTINDA 

Haklarında ‘yağma’, ‘yaralama’, ‘hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘şantaj’, ‘silahla tehdit’ hatalarından 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açılan sanıklar, birinci sefer hakim karşısına çıktı.

Bursa 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce güvenlik nedeniyle gazeteci ve izleyicilerin alınmadığı duruşmada sanıklar, sanık sayısının çok olması ve duruşma müddetinin uzamaması için tutanaklara geçirilmek üzere mahkeme mübaşirinin kamerasına konuştu. 

‘OLAY O ANKİ HEYECAN VE ÖFKE İLE YAŞANDI’

Emniyetteki savunmalarını tekrar eden sanıklardan Yaşar Deniz Çakıcı, Erhan M.’yi daha evvel tanımadığını, olay günü tutuksuz sanık Gamze Ü. aracılığıyla tanıdığını öne sürdü.

Evine zorla girmeye çalışan Erhan M. ile ortalarında tartışma çıktığını söyleyen Çakıcı, “Erhan M., Gamze Ü.’nün eski erkek arkadaşıydı. Gamze benim kardeşim üzeredir. O gün Gamze’yi benim konutuma gelirken takip etmiş. İçeriye zorla girmeye çalışınca, ortamızda tartışma çıktı. Olay, o anki heyecan ve öfkeyle yaşandı. Daha sonra Erhan M. İle konuşup anlaştık ve ortamızda bir sorun kalmadı. Keşke bu türlü bir olay olmasaydı. Pişmanım” dedi. 

Yaşar Deniz Çakıcı’nın dayısı olduğunu söyleyen Gökhan Yılmaz ise olay sırasında konutta olduğunu fakat işten yorgun geldiği için uyuduğunu lisana getirerek, “Yaşananların hiçbir kademesine şahit olmadım. Sesleri duyup uyandığımda tarafları sakinleştirdim. 4 aydır haksız yere cezaevinde yatıyorum. Tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu. 

Ebubekir Tokatlı, “Bursa’da Erhan M’yi konuk olarak ağırladık. Erhan M.’in, Mehmet Şahin’e karşı yaptığı aksiyonlar nedeniyle suça bahis olan olayı yaptık. Pişmanım. Olay anında heyecan ve sonlu hareket ettik. Keşke bu türlü bir olay olmasaydı” diyerek tahliyesini talep ederken, tutuksuz sanık Gamze Ü. ise savunmasında Erhan M.’nin eski erkek arkadaşı olduğunu, daha evvel de kendisini tehdit ettiği için hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığını belirtti.

Gamze Ü., ağabeyi üzere gördüğünü söylediği Yaşar Deniz Çakıcı’nın meskenine giderken Erhan M.’nin kendisini takip ettiğini ve olayın bu yüzden yaşandığını kaydetti. Müşteki sanık Mehmet Şahin de tüm sanıklardan şikayetçi olduğunu belirtti. Azap manzaralarını kendi isteğiyle çekmediğini söyleyen Şahin, “Darbederek beni zorladılar” dedi. 

‘YAŞAR ZORLA MESKENE ALDI’

Müşteki Erhan M., “Ben sanıklardan Yaşar Deniz Çakıcı’dan ve müşteki sanık Mehmet Şahin’den şikayetçiyim. Öbür sanıklardan şikayetçi değilim” dedi. 

Savcının sorusu üzerine Erhan M., “Beni Yaşar Deniz Çakıcı aksi kelepçe yapar üzere konuta zorla aldı. Yanında da Mehmet Şahin, Ebubekir Tokatlı vardı. Başımı sanırım Mehmet tutmuştu. Ebubekir dış kapıyı açtı ve beni içeriye aldılar” diye konuştu. 

1 TAHLİYE

Mahkeme heyeti, orta kararında, sanıklardan Mehmet Şahin’in tahliyesine karar verirken, tahliye taleplerini reddettiği sanıklar Yaşar Deniz Çakıcı, Ebubekir Tokatlı ve Gökhan Yılmaz’ın tutukluluk hallerinin devamına, Gamze Ü.’nün ise konutu terk etmeme tarafındaki isimli denetim koşulunun kaldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*