Yunanistan’ın ihlalleri arttı

Ege ve Doğu Akdeniz’de tansiyonu daima yükseltmeye çalışan Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, 15 Ağustos’tan bugüne kadar misyon uçuşundaki Türk jetlerini 14 başka olayda 3 bin 372 saniye radar kilidi atarak taciz etti.

Yunanistan son olarak 1 Eylül’de Rodos güneyinde “NATO Deniz Muhafızı Harekatı” misyonu icra eden deniz karakol uçağına tacizde bulundu. Ulusal Savunma Bakanlığı kaynakları kelam konusu uçağın NATO misyonu icra ettiğini ve silahsız olduğunu vurgularken mütekabiliyet temelleri çerçevesinde misliyle karşılık verildiğini açıkladı.

Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de âlâ komşuluk münasebetleri ve müttefiklik ruhu içinde sıkıntıların tahliline yönelik davetlerine karşın Yunanistan, gerginliği tırmandırıcı tahriklere, saldırgan hareket ve telaffuzlara, hukuk tanımaz tavrına devam ediyor.

1988 tarihli Türk-Yunan Atina Mutabakat Muhtırası’nda belirtilen Moratoryum Dönemi (15 Haziran-15 Eylül) ve ulusal, dini günleri dikkate almadan, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek birtakım değerli durumlardan haberdar etmek için NOTAM ilan eden Yunanistan, Ege’de tansiyonu yükseltmeyi sürdürüyor.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, Yunanistan geçen sene askeri deniz ve hava araçları ile Türk hava alanı ve denizde toplam 1616 ihlal, taciz gerçekleştirdi. Bu sayı 2022’nin 8 ayı içinde geçen yılın birebir devrine oranla artarak 1123 oldu.

Özellikle son aylarda artan ihlal ve tacizleri kapsamında Yunanistan, 15 Ağustos’ta Rodos güneyi, Midilli Adası batısı, Ahikerya Adası batısı ve güneyi ile Sakız Adası güneyinde misyon uçuşundaki F-16’ları toplam 1330 saniye boyunca radar kilidi atarak taciz etti.

Yunanistan, düzgün komşuluk münasebetlerine alışılmamış faaliyetlerine 18 Ağustos’ta da devam ederek, Sakız Adası güneybatısında iki F-16 uçağına 180 saniye radar kilidi uyguladı.

23 Ağustos’ta vazife uçuşundaki Türk jetlerini dört farklı olayda toplam 1020 saniye radar kilidi uygulayarak taciz eden Yunanistan, 24 Ağustos’ta Midilli Adası güneybatısında 303 saniye, 29 Ağustos’ta ise Gökçeada güneybatısında Hava Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin bir F-16 uçağına 350 saniye mühletle radar kilidi attı.

Yunanistan son olarak 1 Eylül’de misyon uçuşundaki Türk uçaklarına yönelik tacizde bulundu.

Rodos güneyinde “NATO Deniz Muhafızı Harekatı” misyonu icra eden silahsız deniz karakol uçağına 136 saniye radar kilidi uygulayan Yunanistan, tıpkı uçağı İstanköy Adası güneybatısında da 53 saniye mühlet ile radar kilidine maruz bıraktı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, mütekabiliyet temelleri çerçevesinde kelam konusu tacizlere ve ihlallere misliyle karşılık verildiğini belirtirken, Yunanistan’ın bu ihlallerle ilgili gösterdiği “Atina FIR alanına girerken uçuş planının bildirilmemesi” münasebetini ise memleketler arası hukuka ters olarak nitelendirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*