0

WhatsApp soruşturmasında 6. madde detayı Rekabet Kurumu WhatsApp hakkında başlattığı soruşturmasında ilgili kanunun 6. maddesi dikkat çekti. …

WhatsApp’a tepkiler çığ gibi büyürken, Türkiye ilk adımları atmaya başlandı. BTK‘nın harekete geçtiğini açıklamasının ardından Rekabet Kurulu soruşturma başlattığını duyurdu. Son dakika haberi, tartışmaların daha da büyüyeceğini gözler önüne serdi. Kurulun, WhatsApp’a soruşturma açarken vurguladığı 6. madde ise oldukça merak edildi. Rekabet Kurulu’nun açıklamasında 6. madde ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “6.maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla” resen soruşturma açılmıştır.

Rekabet Kurumu, WhatsApp’a soruşturma açtı

Rekabet Kurumu, WhatsApp’a soruşturma açtı

Rekabet Kurumu, WhatsApp’ın dayattığı yeni sözleşme hakkında yeni açıklamada bulunarak WhatsApp ve Facebook hakkında resen soruşturma başlatıldığını açıkladı.

13.12.1994 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi şu şekilde;

Madde 6 – Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hakim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:

a) Ticari faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayırımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir piyasadaki hakimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticari avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler.

6. madde ile tekelleşme suçlaması

Rekabet Kurulu’nun WhatsApp soruşturması için işaret ettiği Rakabetin Korunması Hakkındaki Kanu’nun 6. maddesi tekelleşmeyi düzenliyor. Facebook’un WhatsApp ile ilgili düzenlemeyi kurulun bu kapsama alması dikkat çekiyor. Soruşturma ve sonrasında açılacak davanın tekelleşme iddiasıyla gündeme gelmesi bekleniyor. Türkiye’de temsilcilik açmakta direnen sosyal medya devinin bundan sonra nasıl adım atacağını da bu süreç belirleyebilir.

Facebook ve WhaatsApp’a açılan soruşturma ve 6. madde detayı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir