Uydurma zannettiği para yanılgılı baskı çıktı, koleksiyoncular peşine düştü

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yaşayan market işletmecisi Kerim Canbaz, bayram yoğunluğunda kazandığı paraları bankaya yatırarak kıymetlendirmek istedi. Yatırdığı paradan 200 TL’lik bir banknotun ‘hatalı para’ ikazıyla tekrar kendisine dönmesi üzerine durumu sorunca gerçek ortaya çıktı.

Para, birinci evvel düzmece zannedildi lakin yapılan incelemede geçersiz değil yanılgılı basım olduğu anlaşıldı. 200 TL’lik banknotta Atatürk siluetinin üzerinde 200 yazdığı görüldü. Banka vazifelilerinin bu usul yanılgılı paralarla ilgilenen koleksiyoncular olduğunu belirtmesi üzerine Canbaz, sevinç yaşadı. Şimdiye kadar teklifler aldığını ancak başında bir sayı olduğunu belirten Kerim Canbaz, sermaye oluşturmak ve oğlunu yurt dışında okutmak istediğini söyledi.

“BURUK SEVİNCİMİZ OLAĞAN SEVİNCE DÖNDÜ”

Market işletmecisi Kerim Canbaz, birinci yanılgı ihtarında parayı düzmece zannedip üzüldüklerini belirtti. Ama sonrasında ise paranın geçersiz olmamasına sevindiklerini, koleksiyoncuların ilgilendiklerini duyduktan sonraysa sevinçlerinin arttığını belirtti. Canbaz, “Bayramda önemli bir yoğunluk vardı marketimizde. Birinci 3 gün para alışverişinin ne kadar süratli olduğunu kestiremedik. Eşimle bir arada, bayramda elimizde biriken parayı bankaya yatırmak istedik. Yatırdığımız paradan 200 TL’lik bir banknot geri verildi. Bu kusur birkaç kere tekrarlanınca içimizi bir kuşku aldı. Paranın düzmece olduğunu düşündük. Banka görevlisini çağırdığımızda bize, paranın düzmece değil yanılgılı olduğunu söyledi. Hatta tanıdık koleksiyoncuları olduğunu ve gerekirse yardımcı olabileceğini söyledi. Böylelikle birinci teklifimizi almış olduk. Tek bir banka görevlisiyle yetinmedik, öbür bankalardaki görevlilere de gösterdik ve hepsi paranın geçersiz olmadığını söyledi. ‘Bunu koleksiyoncularla değerlendirebilirsiniz’ dediklerinde bizim buruk sevincimiz olağan bir sevince döndü” dedi.

“ATATÜRK SİLUETİNİN ÜZERİNDE 200 YAZIYOR”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*