Twitter itiraf etti! Özel Tweet’ler sızdırıldı mı?

Sosyal medya platformu Twitter, geçtiğimiz yıl “Twitter Çevresi” özelliğini kullanıma sundu. Uygulama içinde önemli bir gizlilik çevresi sağlayan bu özellikle ilgili bir sorun meydana geldi. Bu sorun ise bir kullanıcının özel Tweet’lerini başkalarının da görmesi hakkındaydı. Twitter ise bu sorunla ilgili bir itirafta bulundu.

Twitter, yaşanan sorunu kabul etti

Elon Musk’ın sahibi olduğu Twitter, geçtiğimiz yıllarda kullanıcılara gizli alan sağlayan bir özellik sundu. Twitter Çevresi adlı bu özellik, kullanıcıların seçmiş oldukları kişilere özel Tweet’ler göndermesini sağlıyor. Ayrıca düşüncelerini kendi seçtiği gruplarla paylaşabiliyor.

Sadece kendi seçtiğiniz kişilerin yer aldığı bu alanla ilgili geçtiğimiz aylarda bir sorun meydana geldi. Bu özelliği kullanan bir çok kişi paylaştıkları özel Tweet’lerin dışarıdan olan insanların da gördüğünü belirtti. Böylece kullanıcıların seçmediği kişilerin de bu Tweet’leri gördüğü ve beğendiği ortaya çıktı.

Bu durum özellikle Twitter’ın gizliliğine güvenerek özel paylaşımlar yapan kullanıcılar için oldukça önemli bir sorun. Olayların ardından ise Twitter, birkaç gün önce yaşanan sorun hakkında bir açıklama yaptı. Söz konusu durum hakkında ise sorun yaşayan kullanıcılara e-posta aracılığıyla ulaştı.

Kullanıcıların paylaştığı e-postada ise şirketin yaşanan sorunu kabul ettiği ortaya çıktı. Bununla birlikte birçok özel Tweet’i başkalarının da gördüğü belli oldu. Ayrıca Twitter, bu sorunun güvenlik ekibi tarafından anlaşıldığını ekledi. Buna ek olarak sorunun kısa süre içerisinde çözüldüğünü de belirtti.

Şirketin sorunu çözmesiyle birlikte Twitter Çevresi’nde olmayan kullanıcılar özel paylaşımları göremiyor. Twitter, bu sorunun neden ortaya çıktığı hakkında ise herhangi bir açıklama yapmadı. Bunun yerine kullanıcılarının gizliliğini koruma durumunda oldukça kararlı olduklarını ve bunun için de çalışacaklarını ifade etti.

Peki, siz Twitter gizlilik sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sorun neden meydana geldi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir