Türkiye’nin birinci organik pazarı 16 yaşında

Türkiye’nin birinci ekolojik pazarı olan “Şişli %100 Ekolojik Pazar”, Haziran 2006’da, 45 tezgah ve organik eser sertifikası sahibi 23 üreticinin iştirakiyle açılmıştı. Ekolojik tarımın yaygınlaşması için yeni bir model oluşturan Şişli %100 Ekolojik Pazar’da, 16 yılda, çoğunluğunu üreticilerin oluşturduğu esnaf sayısı 83’e, tezgah sayısı ise 330’a yükseldi. Şişli %100 Ekolojik Pazar kuruluşundan bu yana, Türkiye çapında arka arda açılan ve sayısı 16’yı bulan başka organik pazarların öncüsü ve modeli oldu.

Pazar, bugüne kadar oluşturduğu model sayesinde Ankara, Afyon, Eskişehir, Hatay, İzmir, Mersin ve Zonguldak üzere Türkiye’nin birçok farklı noktasından 900’ün üzerinde taze zerzevat ve meyve üreticisinin organik eserlerini İstanbul halkı ile buluşturuyor.

Şişli’nin akabinde, İstanbul’un Kartal ve Bakırköy üzere farklı ilçelerinde, İzmit ve mevsimlik olarak Kayseri, Kocasinan’daki beş farklı noktada %100 Ekolojik pazarlar kuruldu.

HAFTALIK 17 TON

100 Ekolojik Pazarlar, 2006’ya kadar ihracat odaklı olan ekolojik eser bölümünde iç pazarın gelişmesini sağladı. Süt türevi eserlerin, istiridye mantarının, elma pekmezinin, hurmanın, siyez ve karabuğday ununun, safranın ve daha pek çok yeni ekolojik eserin iç pazarda satılabilmesine öncülük etti. Şişli’de kurulduğu birinci yıl 3-5 ton civarında olan haftalık taze zerzevat ve meyve satışları bugün, haftalık ortalama 17 ton, yılda yaklaşık 860 tona kadar ulaştı. 

KAYNAK: NTV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*