Türkiye’de ilk Maymun Çiçeği vakası tespit edildi

ANKARA Milliyet – Maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülkelerin sayısı artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Türkiye’de ilk maymun çiçeği virüsünün tespit edildiğini açıkladı. Koca, tecrit edilen hastanın 37 yaşında ve bağışıklık sistemi yetersiz olan bir hasta olduğunu bildirdi. Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada, hastayla ilgili “Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi bu hastalık solunum yoluyla değil yakın fiziksel temasla bulaşıyor” bilgisini verdi. Hastanın İstanbul’da tedavi gördüğü, durumunun kontrol altında olduğu öğrenildi.

Dünyada 4700 vaka

Maymun çiçeği virüsü mayıs ayından itibaren bazı Avrupa ülkelerinde, ABD, Kanada ve Avustralya’da da tespit edilmişti. Avrupa’nın ardından ABD, Kanada ve Avustralya’da da vaka sayıları artışa geçti. Avrupa’da ilk maymun çiçeği vakasının tespit edildiği İngiltere’de vaka sayısı 1000’i, ABD’de ise 300’ü aşmış bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, haziran sonu itibarıyla 49 ülkede en az 4700 vaka kayıtlara geçti. Örgüt, maymun çiçeğinin henüz küresel bir acil durum oluşturmadığını belirtiyor.

 Belirtiler ve iyileşme süreci

Maymun çiçeği, nadir görülen bir virüs. Tropik yağmur ormanlarının yakınındaki Batı Afrika ülkelerinde görülen virüsün Batı Afrika ve Orta Afrika olmak üzere iki ana türü bulunuyor. Virüs, maymun çiçeğine yakalanmış başka bir kişiyle yakın temas halinde yayılabiliyor. Vücuda deri sıyrıkları, solunum yolu, gözler, burun veya ağız yoluyla girebiliyor. Cinsel ilişki sırasında doğrudan temas yoluyla da bulaşabiliyor.

Virüs ayrıca bulaştığı maymunlar, sıçanlar ve sincaplar gibi hayvanlar ya da yatak takımı ve giysi gibi nesnelere temas yoluyla yayılabiliyor. Vakaların çoğu hastalığı hafif geçiyor. İlk belirtileri ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik. Ateş düştükten sonra, genellikle yüzde başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine, çoğunlukla avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılan bir döküntü gelişebiliyor. Çok kaşıntılı olabilen döküntü değişip bir kabuk oluşturuyor ve farklı aşamalardan geçtikten sonra düşüyor. Yaraları iz bırakabiliyor. Virüs bazen su çiçeğini andırıyor ve birkaç hafta içinde kendi kendine yok oluyor. Ancak bazen daha şiddetli olabiliyor. Daha önce Batı Afrika’da ölümlere neden olduğu bildirilmişti. Çiçek hastalığına karşı aşılamanın maymun çiçeği hastalığını önlemede yüzde 85 etkili olduğu kanıtlanmıştı. 

ABD, sert önlemler alıyor

ABD sağlık yetkilileri, maymun çiçeği virüsüne karşı daha büyük kitlelerin aşılanması çağrısı yaptı.
Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Koordinatörü Dr. Ashish Jha “sert önlemler” alacaklarını duyurdu.
Yetkililer, test çalışmalarının artırılmasının yanı sıra daha çok kişinin virüse karşı aşılanmasını istedi. Bulaşın yüksek olduğu bölgelere, virüsle mücadele için kullanım onayı alan ve iki doz olarak uygulanan Jyneos aşısından 56 bin doz dağıtılma kararı alındı. Gelecek birkaç hafta içinde ek 240 bin doz aşının daha dağıtılacağı bildirildi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), maymun çiçeği virüsü salgınına karşı seyahat uyarı seviyesini “gelişmiş önlemlerin uygulanmasını” öngören 2’ye çıkarmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*