Türkiye ve İtalya’daki sendikalardan ikili mutabakatlarla ilgili davet

İtalya Genel Emek Konfederasyonu (CGIL) ve Türkiye Devrimci Emekçi Sendikalar Konfederasyonu (DİSK) İtalya ve Türkiye ortasında imzalanan mutabakatlara ait ortak bir açıklama yaptı.

DİSK ve CGIL, iki ülke ortasındaki ilgilerin geliştirilmesi için personel hakları ve sendikal özgürlüklerin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Sendikalar, Türkiye ve İtalya hükümetlerini göçmen haklarına hürmet göstermeye ve barışçıl yollar geliştirmeye davet etti.

Ortak açıklamada ticareti geliştirmeye çalışırken personel hakları ve tabir özgürlüğü üzere demokratik hakların dikkat alınması gerektiği ve Türkiye’deki emekçilerin Avrupa temsil organlarına dahil edilmesi gerektiği hatırlatıldı.

DİSK ve CGIL’nin ortak açıklamasında “İki ülke ortasındaki muahedelerde ilgili piyasaların teşvikinden ve desteklenmesinden bahsedilirken, temel personel haklarını ve örgütlenme özgürlüğünü içeren insan hak ve özgürlüklerine hürmet gösterilmesinden ve bunların teşvik edilmesinden kelam edilmiyor. “İki ülke ortasındaki ticareti artırma amacı; toplumsal güvenliği, iş teminatını, işyerinde sıhhat ve güvenliği ve demokrasiyi geliştirerek ve ayrıyeten her iki ülkede de toplu pazarlığı güçlendirerek istihdamın artırılmasıyla irtibatlı olursa anlamlıdır” denildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin Avrupa umutlarını güçlendirme isteği bağlamında, bunların toplumsal adaleti, yurttaş haklarını, tabir özgürlüğünü, toplumsal diyalogu ve beşere yakışır işi teşvik etme ortak hedefine dayanması gerekli olacaktır” sözleri yer aldı.

‘GÖÇMEN VE MÜLTECİLERE SAYGI’

Türkiye’deki emekçilerin Avrupa temsil organlarına dahil edilmesi talep edilen açıklamada, göçmen haklarıyla ilgili de davet yapıldı.

Açıklamada şu sözler yer aldı: Türkiye’deki çalışanların, Avrupa Çalışma Kurulları (EWC) üzere Avrupa temsil organlarına dahil edilmesi için yollar bulunması ve denemeler yapılması için de davette bulunuyoruz. Böylelikle Avrupa seviyesinde sendikal tecrübe paylaşımını ve işbirliğini güçlendirebiliriz. Ayrıyeten, İtalya ve Türkiye ortasındaki işbirliği mutabakatında, iki devletin insan haklarına ve menşe ülke farketmeksizin göçmenlere, sığınmacılara ve mültecilere tam olarak hürmet göstereceğine dair karşılıklı bir taahhüdün bulunmasını da temel ehemmiyette buluyoruz.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ortasında 5 Temmuz’da gerçekleşen Hükümetlerarası Tepe’de 9 muahede imzalanmıştı. Muahede kapsamında 30 milyar dolarlık ticaret hacminin hedeflendiği belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*