TFF eski idare şurası üyesi Mustafa Hacıkerimoğlu: Temsilciler Şurası yanlışsız tutanak tutmuyor

TFF evvelki lideri Nihat Özdemir periyodunda idare heyeti üyesi olan ve yeni lider Mehmet Büyükekşi’nin listesinde yer almayan Mustafa Hacıkerimoğlu, Trabzon’da basın açıklamasında konuştu. TFF’de idare heyeti üyesi olduğu süreçte gördüklerini ve yaşadıklarını anlatan Hacıkerimoğlu, federasyonda adalet düzeneğinin çalışmadığı savında bulundu.

‘BENDEN RAHATSIZ OLANLAR OLDU’

Mustafa Hacıkerimoğlu, basınla 3 yıl evvelki buluşmasında TFF’deki misyonu müddetince tüm spor topluluğu için adalet aramakta ısrarcı olacağını söylediğini hatırlattı. Adaleti ‘masumiyeti aramak’ olarak tanımlayan Hacıkerimoğlu, “Ben de bunu yapmaya çalıştım ve bundan rahatsız olanlar oldu. Kulüpler, topluluklar kendi başarılarıyla besleniyor, taraftarlarını muvaffakiyetle ellerinde tutabiliyorlar. Türk futbolunda bilhassa İstanbul kanadının futbolda hakimiyet kurma konusundaki çok uzun yıllardır uğraşı, çabası esasen her vakit sonuç da vermiştir. Trabzonspor’un çok uzun yıllar şampiyon olamayışının sebeplerini benden daha âlâ biliyorsunuz” dedi.

‘4 BÜYÜKLER ADALET METNİ YAZIP UZLAŞABİLİR’

4 büyük kulübe futbolda adalet sağlanması konusunda uzlaşma daveti yapan Hacıkerimoğlu, “Gerçekten adalet istiyorlar mı? Yoksa Anadolu’daki Kayseri’yle Sivas’la Erzurum’la Anadolu’daki rastgele bir grupla maç etmeye korkuyorlar mı? Neyin tedbirini alıyorlar daima, neyin hengamesini veriyorlar daima? Adalet istiyorlarsa onların önünde durabilecek bir güç var mı? Türk futbolunun yüzde 78’ini temsil eden 4 büyük kulüp bir masada bir adalet metni yazıp uzlaşabilirler” dedi.

‘MALUM YAPILAR CEZA VERMEYEREK MEVZUYU KAPATTI’

2019-20 dönemi Muhteşem Lig’in 28’inci haftasında 30 Haziran 2020 tarihinde deplasmanda oynanan Alanyaspor-Trabzonspor maçında yaşanan saha olaylarında Trabzonspor’un mağdur edildiğini öne süren Hacıkerimoğlu şöyle konuştu:

“Türk futbolunda adalet sorunu var. Futbol Federasyonu’nda. herkesin kendine çekmek istediği bir güç var. Trabzonspor-Alanyaspor maçında ceza almamasını İstanbul kanadı spor programlarında çok konuştu. Emin olun ki, o mevzunun mağdurudur Trabzonspor. Futbol Federasyonu’ndaki malum yapılar Trabzonspor’a ceza vermeyerek o mevzuyu kapatmıştır. Futbol Federasyonu’ndaki adalet düzeneğinin yanlışsız işlemediğini Kulüpler Birliği toplantısında da söyledim. Daima disiplin, tahkim heyeti üzere heyetlerin değişmesinde tahlil arayan Futbol Federasyonu aslında işin temeline inmeyip arızanın sebebini sorgulamayıp tahlil aramamaktadır. Federasyondaki mahkemeler bizim sivil mahkemeler üzeredir. Şayet karakolda ilgili komiser, polis yanlışsız tutanak tutmazsa savcı hakikat mütalaa yazamaz, mahkeme yanlışsız yargılama yapamaz”

‘SÖYLEDİĞİM GERÇEK ÇIKINCA TEMSİLCİLERİ MİSYONDAN ALDILAR’

Temsilciler Kurulu’nun TFF’nin en büyük problemlerinden birisi olduğunu ve hakikat tutanak tutmadığını argüman eden Hacıkerimoğlu, “Temsilciler Şurası hiçbir maçta gerçek tutanak tutmadığı için mahkemeler hakikat yargılama yapamıyor. Onların önüne koyduğun bir evrak üzerinden yargılama yapıyorlar. Birebiri bizim Trabzonspor-Alanyaspor maçında olmuştur. Mevzuya müdahil oldum, kendim savunma yazdım verdim. Bunun üzerine temsilcilerden tekrar ek tutanak, yayıncı kuruluş kayıtlarını istediler. Benim söylediğim yanlışsız çıkınca temsilcileri vazifeden aldılar. Yargılamayı da büsbütün bu mevzuyu kapatma yoluna giderek yaptılar. Münasebetiyle futbolda adalet istiyorsak Temsilciler Kurulu’nun çalışma sistemine, nasıl tutanak tutacağına ve tuttuğu tutanağın adil olup olmadığını denetleyen bir sisteme gereksinim var. Bunu ben önerdim Futbol Federasyonu’na. Nihat lider bu hususta Temsilciler Konseyi liderini bana gönderdi, anlattım. Yapılacak olan çok kolay bir süreç. Soyunma odası koridoruna, protokol tribününe ses ve manzara alan kamera koyup hakikat tutanak tutulup tutulmadığını tespit edebilirsin ama bu birilerinin işine gelmediği için bir türlü tesis edemediğim bir şeydi bu” diye konuştu.

‘TRABZON ADALETSİZ BİR ŞEY İSTEMEZ’

Hacıkerimoğlu, spor topluluğunun birtakım kesitlerince kullanılan ‘Türkiye Futbol Federasyonu Trabzon’un T’si değil’ sözleri karşısında üzüldüğünü belirtti. ‘Trabzon asla adaletsiz bir şeyi istemez’ diyen Hacıkerimoğlu, “Ben hiç bu türlü bir şeyle vazifede olduğum süreçte karşılaşmadım. Ne Trabzonspor’dan ne Trabzonspor’dan Trabzonspor’un lehine rastgele bir taleple karşılaşmadım” sözlerini kullandı.

‘TRABZONSPORLULAR AKRABADIR’

Trabzonsporluları ortak histe birleşmeleri nedeniyle ‘akraba’ olarak tanımlayan Hacıkerimoğlu, “Trabzonsporluların akrabalık bağlarını biraz daha sıkılaştırması lazım. Trabzonspor’un şampiyonluğu birilerini rahatsız ediyor. Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarında Trabzonsporluların bir akraba olduğu ispatlanmıştır. Topluluğun emrindeyim, o denli olmaya devam edeceğim” diye konuştu.

‘TRABZONSPOR MASADA’

Futbolda Anadolu kulüplerinin mağdur olduğunu belirten Hacıkerimoğlu, “Adalet istiyorlarsa bir yerden başlamalılar. Anadolu kulüpleri mağdurdur. Trabzonspor Anadolu kulübü olarak mağdurdur ancak büyükler olarak masadadır. Bunu artık kabul etsinler. Trabzonla yatıp Trabzon kalkanlara bu mevzuyu gözden geçirmelerini rica ediyorum” dedi.

Hacıkerimoğlu, TFF’deki misyonu ve sonrasındaki süreçte kendisine takviye veren tüm Trabzonsporlulara “Camianın emrindeyim, o denli olmaya devam edeceğim” kelamlarıyla teşekkür etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*