0

Tesla’ya ‘ekran’ şoku: 158 bin aracı geri çağıracak Elon Musk’ın otomobil şirketi Tesla, yeni bir sorun ile gündeme geldi. Elektrikli otomobil üreticisi…

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Tesla’dan potansiyel olarak tehlikeli ekran arızaları nedeniyle 158.000 aracını geri çekmesini istiyor. Bu talep, Tesla’nın 2012‘den 2018‘e kadar olan bazı Model S ve 2016‘dan 2018‘e kadar olan Model X arabalarını kapsıyor.

Sorun ilk olarak NHTSA‘nın Tesla’nın problem yaratan dokunmatik ekranları ile ilgili şikayetler alması sonucu soruşturma açılması ile başladı. Arka görüş kamerası videosu bu ekranda görüntülendiğinden sürüş sırasında arızlanması bir kazaya neden olabilir diye düşünülüyordu.

Bu sebepten Tesla’ya konu ile alakalı 13 Ocak tarihli bir mektup gönderildi. Mektupta NHTSA, görüntü sorunlarının Tesla’nın medya kontrol birimindeki (MCU) flash bellek sorunlarından kaynaklandığını ve bunun zamanından önce arızalanmasına neden olduğunu ifade etti. Ek olarak konu ile ilgili Tesla‘nın bazı sorunları hafifletmek amacıyla birkaç kablosuz güncelleme uyguladığını kabul ediliyor ancak güncellemelerin yetersiz olduğuna inanılıyor.

Ayrıca mektupta, Tesla ile NHTSA arasında konu ile ilgili önceki yazışmalardan da bahsediliyor. Sonuç olarak Tesla, tüm MCU birimlerinin bir gün kaçınılmaz olarak arızalanacağını, arzıların 2022‘nin başlarında zirveye çıkacağını ve 2028‘de neredeyse tam parça devri tamamlanan kadar kademli olarak düşeceğini kabul ediyor.

NHTSA şimdi Tesla‘nın ya bir geri çağırma yapmasını ya da geçmiş açıklamaların ötesinde kararını net bir şekilde belirtmesini istiyor.

Sorun, şirketi de zor durumda bıraktı. Geçtiğimiz hafta Jeff Bezos‘u geçerek dünyanın en zengin insanı unvanının sahibi olan Elon Musk, bu gelişmenin ardından yeniden ikinci sıraya düştü. Elon Musk 1 günde 13.5 milyar dolar kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir