0

Tartışılan isim Enver Altaylı kim? | Video

İYİ Partili Ümit Özdağ yayında işaret etmiş, o isme dikkat çekmişti. FETÖ tutuklusu Enver Altaylı. Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun Enver Altaylı’nın yeğeni olduğunu söylemiş, FETÖ’cü mü sorusunu sordu. Kavuncu da, İYİ Partili Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Peki o isim kim?

Enver Altaylı. Bazıları ona karanlık olayların gölgesi diyor. 1944 yılında doğan Enver Altaylı, henüz 19 yaşındayken, 1963 yılında Kara Harp Okulu Komutanı Talat Aydemir’in teşebbüs ettiği darbeye katıldı. Darbe girişimi bastırılınca ordudan ihraç edilen 1459 harp okulu öğrencisinden biri oldu. Ondan sonraki hayatı da çok hareketli geçecekti. Neredeyse her netameli işin altından onun ismi çıkacak, yıllar sonra kanlı bir darbe girişimini yapan örgütle bağlantılı olarak tutuklanacaktı.

Altaylı darbe girişiminin savuşturulması sonrası Harp Okulu’ndan atıldı. Hukuk Fakültesi’ne başladı. CIA’nın Türkiye Yöneticisi Ruzi Nazar ile de orada tanıştı. Nazar ‘Özbek asıllı olduğunu söyleyince’ hemen kaynaşmışlardı. Altaylı’nın bundan sonraki kariyeri Ruzi Nazar’ın dokunuşuyla ilerleyecekti. Bir dernekte çalışırken Nazar onu MİT Müsteşarı Fuat Doğu’ya tavsiye etmiş, Doğu da Altaylı’yı MİT’e almıştı. Altaylı ‘Sovyetolog’ olarak eğitilmişti.

Altaylı yaklaşık 5 yıl görev yaptığı MİT’ten 1973’te ayrıldı. Önce Almanya’da sonra Orta Asya’da faaliyet gösterdi. Orada ilgilendiği başka bir konu vardı. 90 yıllardan itibaren FETÖ’nün Orta Asya’daki okullarıyla yakından ilgilenmişti.

Siyasetçilere de yakındı. Birçok önemli isme danışmanlık yaptı. Ama ismi hep karışık ve karmaşık olaylarla birlikte anıldı. 2013’te ‘CIA’nın Türk Casusu: Ruzi Nazar’ adlı bir kitap yazdı. Nazar’ı merkeze alarak soğuk savaş dönemini anlattı.

Altaylı’nın adı aslında daha çok Necip Hablemitoğlu’nun Köstebek adlı kitabı hazırladığı dönemde tehdit edilmesiyle gündeme geldi. Kimilerine göre Altaylı, cezaevinde hayatını kaybeden Kâşif Kozinoğlu’nun MİT’ten tasfiye edilip hapse atıldığı sürecin de arkasındaki isimdi. MİT’teki FETÖ yapılanmasına yardımcı olduğu da bir başka iddia. Zaten MİT’te görev yapan bazı FETÖ mensuplarının yurtdışına kaçırılmasına ilişkin bir soruşturmada tutuklandı.

Bu soruşturmada FETÖ’nün üst düzey birçok ismiyle bağlantıları ortaya çıktı. Sıkı bağlantıda olduğu bazı isimlerin de bazı siyasetçilerin en yakınındaki isimler olduğu belirlendi. Hakkındaki iddianameye göre Türkiye’de iktidarı devirmek için ‘Halkı sokağa dökmek’ gerektiğine inanıyor ve FETÖ ile iş birliği halinde bu yönde faaliyetler yürütüyordu. Amerika’da da 2017’nin yaz aylarında bu konuda temaslar yapmış, üst düzey bir FETÖ yöneticisi ile görüşmüştü. Bu görüşmede ‘Halkın sokağa dökülmesi için ekonomik kriz şart, bunun içinde Türkiye’ye para akışı kesilmeli’ gibi ifadeler kullandığı anlatılıyor iddianamede.

Altaylı, Türkiye’nin Rusya ve Çin’le yakınlaşmasından rahatsız. İddianameye yansıyan bir mektupta, rahatsızlığının nedenini Ruzi Nazar ve Duane Clarridge karşı taşıdığı ‘ahlaki sorumluğunun’ gereği olarak açıklıyor. Amerikan istihbaratının en meşhur isimlerinden olan ve bir dönem Türkiye’de de görev yapan ‘Karanlıklar Prensi’ lakaplı Clarridge, Türkiye’de ve dünyada birçok örtülü CIA operasyonlarının arkasındaki isim olarak biliniyor.

Altaylı’nın Kavuncu ailesiyle akrabalığı annesiyle başladı. Kendi kız kardeşi de dayısının oğlu Orhan Kavuncu ile evli. Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın Altaylı üzerinden itham ettiği İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da Orhan Kavuncu’nun oğlu.

Altaylı halen cezaevinde. Adının etrafındaki olaylara dair tartışmalar ise devam ediyor.

Durdu Kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir