0

System Volume Information dosyası nedir? Virüs mü? USB belleklerde sıkça görülen System Volume Information dosyası nedir? Virüs mü? System Volume Information…

Gizli dosya ve klasörleri görmeyi aktif hale getirdiğinizde USB bellek / disk gibi aygıtlarda görülen bu dosya, yönetici izinlerine sahip kullanıcılar dahil herkesin erişimine kapalı bir şekilde ayarlanıyor.

Bu dosyaya çift tıkladığınızda “erişim reddedildi” şeklinde bir hata mesajı görürsünüz. Bunun nedeni, Windows’un belirli sistem düzeyindeki özellikler için bu klasörü kullanmasıdır. İzinler, kullanıcıların ve uygun izinlere sahip olmayan programların içerideki dosyalara müdahale etmesini ve önemli sistem işlevlerini düzenlemesini önlemek için ayarlanmıştır.

Bu dosyanın içinde neler var?

System Volume Information dosyası; geri yükleme noktalarını, dosya aramalarınızı hızlandıran içerik indeksleme hizmeti, kısayolları ve bağlantıları onarmak için kullanılan bağlantı izleme hizmeti veritabanları vb. tarafından kullanılan bilgileri içerir.

ExFAT veya FAT32 dosya sistemleriyle biçimlendirilmiş bir sürücünüz varsa, bu dosyayı açıp içine bakabilirsiniz. İçerisinde genellikle IndexerVolumeGuid dosyası bulunur. Bu dosya sürücünüzün tanımlanmasını sağlar.

Windows indeksleme hizmeti, sürücüdeki dosyaları inceler ve onları indeksler. Bir dahaki seferde sürücüyü bilgisayara bağladığınızda Windows, tanımlayıcı IndexerVolumeGuid dosyasını kontrol eder ve sürücüyle hangi arama veritabanının ilişkilendirileceğini bilir. Bu sayede sürücü içerisinde Windows gezginin arama kısmından arama yapabilirsiniz.

Kısaca IndexerVolumeGuid dosyası, bir USB bellek veya disk içerisinde arama yaparken, o aramayı tüm bilgisayar dosyaları arasından yapmak yerine, yalnızca arama yapılan dosya içerisinde aranmasını sağlar.

System Volume Information nasıl silinir? 

Bu dosyanın silinmesini tavsiye etmiyoruz. NTFS formatlı sürücülerde, Windows klasöre ulaşmanıza bile izin vermez. ExFAT veya FAT32 formatlı sürücülerde, klasörü seçip silebilirsiniz. Ancak Windows sildiğiniz dosyayı yeniden oluşturacaktır. Çünkü Windows, önemli sistem verilerini burada depolar ve System Volume Information dosyasına dokunulmasını istemez. Arama veritabanı bilgilerinden, indeksleme verilerine kadar Windows’un sürücüyü tanımak için ihtiyacı olan her türlü bilgi bu klasör içerisinde barınır.

Eğer bu dosya çok fazla alan kaplıyorsa, sistem ayarlarından geri yüklemeye ayrılan alanı azaltabilirsiniz. Eğer bu klasörü görmek sizi rahatsız ediyorsa, gizli dosya ve klasörlerin görünürlüğünü kapatabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun, bu dosyayı kalıcı olarak silmeniz mümkün değildir, hiçbir şekilde tavsiye edilmez.

Çoğu kişinin bildiğinin aksine bu dosya virüs ya da zararlı bir yazılım değildir. Aksine sürücünüzün doğru çalışması ve Windows özelliklerini kullanabilmesi için gerekliliklerden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir