Su içerken bedene karışan birtakım kimyasallar sperm kalitesini düşürüyor

Yeni bir araştırmaya nazaran kullandığımız birçok eserden bedenimize giren bisfenol A (BPA) ve dioksin üzere kimyasal hususların bedenimizdeki karışımı erkeklerde sperm kalitesinde düşüşe neden oluyor.

BBC Türkçe’de yer alan ve Environment International isimli akademik mecmuada yayımlanan araştırma, ortalarında BPA, poliklorlu dioksin, parasetamol ve ftalat da bulunan 9 kimyasal maddeyi inceliyor, bu unsurların karışımının bedendeki hormonların olağan işleyişine mani olduğunu ve bu yüzden sperm kalitesini düşürdüğünü öne sürüyor.

Danimarka’da 18-30 yaşları ortasında 98 erkeğin idrar örneklerini inceleyen çalışma, en çok tehlike yaratan kimyasalın su şişesi, süt ve konserve besin ambalajları üzere birçok eserde bulunan BPA olduğunu tespit ediyor.

Çalışmanın bulguları, erkeklerin cinsel gelişiminin şimdi anne karnındayken başladığını belirtiyor, bu yüzden gebe bayanların araştırma sonuçlarından bilhassa etkilendiğine işaret ediyor. Erkeklerde sperm kalitesini takip eden araştırmacılar sperm kalitesinde uzun vakittir düşüş olduğunu kaydediyor. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*