Soruşturma Detayı Çıktı: Binance CEO’su İçin Kayıt İstendi!

2020 yılının Aralık ayına ait ABD merkezli bir soruşturmanın kayıtları yeni ortaya çıktı. Buna göre ABD federal savcıları, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’den kara para aklamayla mücadele kontrolleri hakkında kapsamlı bilgiler istedi. Ayrıca savcılar, Binance CEO’su ve kurucusu Changpeng Zhao’nun da dahil olduğu bazı iletişim kayıtlarını talep etti.

Savcılar Binance CEO’su ve 12 yetkiliyle ilgili belgeleri talep etti

2020’de gerçekleşen olayda savcılar, Binance CEO’su dahil olmak üzere şirket içi yazışmaları talep etti. Bunlar arasında, Binance’nin bazı önemli belgeleri yok etmesi veya gizlemesine yönelik talimatlarını içeren kayıtlar da yer alıyordu. Yani, soruşturmada dünyanın en büyük kripto para borsasından istenilen belgelerin kapsamı oldukça genişti. Sızdırılan detaylara göre Binance ve 12 yetkilinin bu taleplere nasıl cevap verdiği bilinmezliğini koruyor. 2017’den beri üretilen ve şirketin yönetimini, yapısını, finansmanını, kara para aklama ve yaptırımlara uyumu ve ABD’deki faaliyetlerini kapsayan 29 ayrı düzenleyici talebi gördü.

ABD, Binance’nin kara para aklayıp aklamadığını sorguluyor

Bazı yetkili kişiler, ABD makamlarının, Binance’in, Banka Gizliliği Yasasını ihlal edip etmediğini araştırdığını söyledi. Bu yasa, kripto borsalarının Hazine Bakanlığı’na kaydolmasını gerektiriyor. Ayrıca, ABD’de “önemli” işler yürütüyorlarsa kara para aklama ile mücadele gereksinimlerine uymasını şart koşuyor. Yasa, ABD finans sistemini yasadışı finansmandan korumak için tasarlandı. Buna göre, kurallara uymayan yöneticiler 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabiliyor. Yeni ortaya çıkan belgelere göre ABD savcıları, Binance CEO’su dahil 12 yöneticiyi de bu kapsamda soruşturuyor.

Talepler, ABD’nin Binance soruşturmasının geniş kapsamını ortaya koyuyor. Soruşturmanın varlığı geçen yıl Bloomberg tarafından kamuyla paylaşıldı. Ancak şimdiye kadar bu konuda çok az şey biliyorduk. Bir Binance sözcüsü o sırada Bloomberg’e “Yasal yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz. Bu nedenle, düzenleyiciler ve kanun uygulayıcılarla iş birliği içinde çalışıyoruz” demişti.

Binance durumu normal karşıladı

Dev borsanın kara para aklama nedeniyle ABD’de soruşturulması yeni bir şey. Borsanın Baş İletişim Sorumlusu Patrick Hillmann yeni ortaya çıkan belgelerle ilgili soruları yanıtladı. Hillmann şunları söyledi:

“Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, sektörümüzü daha iyi anlamak için her büyük kripto borsasına ulaşıyor. Bu, herhangi bir düzenlemeye tabi kuruluş için standart bir süreçtir. Zaten biz sahip olabilecekleri soruları ele almak için ajanslarla düzenli olarak çalışıyoruz. Binance’in eski düzenleyiciler ve kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere 500’den fazla çalışanı var. Yani sektör lideri bir küresel güvenlik ve uyum ekibine sahibiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*