0

Son Navtex ne anlama geliyor? İşte perde arkası | Video

Navtex gerginliği tam bitti derken tekrar başladı. Türkiye ve Yunanistan milli günlere ait Navtex’leri NATO’da verilen ortak kararla iyi niyet göstergesi için geri çekmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Türkiye ve Yunanistan’ın Navtex’i geri çekme konusunda anlaştığını duyurdu.

NATO TOPLANTISI SONRASI TÜRKİYE’DEN YENİ DUYURU

NATO Savunma Bakanları toplantısında açıklanan kararın hemen akabinde, yalnızca 3 saat sonra Türkiye’den yeni bir Navtex ilanı geldi. 27-28-29 Ekim tarihlerinde Akdeniz’de atış eğitimi yapılacağı duyuruldu.

ATİNA PROTESTO NOTASI İLETTİ

İki ülkenin milli günlerde yapılacak Navtex’leri geri çekmesinden hemen sonra gelen bu yeni Navtex’e, Yunanistan sert tepki gösterdi, Türkiye’yi provokasyonla suçladı. Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na ülkesi adına protesto notası iletti.

ANKARA’DAN ATİNA’NIN “PROVOKASYON” TEPKİSİNE YANIT

Peki, Ankara ne diyor? İki ülke karşılıklı Navtex kararını geri almışken bu adım neden atıldı? CNN TÜRK’e konuşan güvenlik kaynakları, iki Navtex’in konu ve alanı birbirinden bağımsız ifadelerini klullanıyor. Geri çekilen Navtex’in Ege Denizi için olduğunu ancak son Navtex’in Doğu Akdeniz’de ve Türk karasularını kapsayacak şekilde duyurulduğunu ifade ediyor. Yunanistan tepki gösterse de iki Navtex Ankara’nın gözünde farklı kapsamda mesajı veriliyor.

Türkiye ve Yunanistan istikşafi görüşmelerin arifesindeyken, Yunanistan güven artırıcı önlemler toplantılarında alınan karara rağmen 29 Ekim’de yani Türkiye’nin milli gününde Navtex yayımlamıştı. Türkiye de bu Navtex’e mütekabiliyet esasına uygun yanıt vermiş ve Yunanistan’ın milli günü olan 28 Ekim’de Navtex yayınlamıştı.

Durdu Kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir