SOL Parti’den ‘24 Nisan’ açıklaması: Ermeni sorununun çözüleceği yer bizim topraklarımızdır

SOL Parti’den yapılan 24 Nisan açıklamasında, Ermeni sorununun milliyetçiliğin inkar ve emperyalist merkezlerin çıkar penceresinden çözülemeyeceği vurgulanarak, “İnanıyoruz ki Ermeni sorununun çözüleceği yer Hrant kardeşimizin söylediği gibi yine bizim topraklarımızdır” denildi.

SOL Parti’den ‘24 Nisan’ açıklaması: Ermeni sorununun çözüleceği yer bizim topraklarımızdır

SOL Parti, 24 Nisan 1915’te yaşanan Ermeni tehcirinin yıl dönümüne ilişkin bir açıklamada bulundu.

“106 Yıldır Süren Acı” başlıklı açıklamada, sorunun çözümünün inkarda olmadığı kaydedilerek “Gerçek bir yüzleşme ve hesaplaşma bir geçmiş muhasebesinden de öte kardeşçe bir geleceği inşa etmek için önemlidir” denildi.

Açıklama ayrıca, “İnanıyoruz ki Ermeni sorununun çözüleceği yer Hrant kardeşimizin söylediği gibi yine bizim topraklarımızdır. Biden ve Avrupalı emperyalistlerin mesajları bu çerçevede değerlendirilmelidir” denildi.

SOL Parti’den yapılan açıklama şu şekilde:

‘ACIYLA GERÇEK BİR YÜZLEŞME YAPILMADI’

“Ermeni kardeşlerimizin 106 yıl önce yaşadığı büyük acıyı bugün aynı derinlikte yüreğimizde hissetmeye devam ediyoruz.

106 yıldır bu büyük acıyla gerçek bir yüzleşme yapılmadı. İktidarların inkar yöntemleriyle bu sürecin üzeri örtülmeye çalışıldı. Ancak, inkar ederek bu tarihsel gerçeklerin, bu toprakların kanayan acısının üzerini kapatmak mümkün değildir. Gerçek bir yüzleşme ve hesaplaşma bir geçmiş muhasebesinden de öte kardeşçe bir geleceği inşa etmek için önemlidir.

Bu sorun milliyetçiliğin inkar penceresinden de emperyalist merkezlerin çıkar penceresinden de bakılarak çözülemez. İnanıyoruz ki Ermeni sorununun çözüleceği yer Hrant kardeşimizin söylediği gibi yine bizim topraklarımızdır. Biden ve Avrupalı emperyalistlerin mesajları bu çerçevede değerlendirilmelidir.

Bugün halklar arasındaki kin ve nefreti körükleyen her tür girişim karşısında Ermeni halkının acısını paylaşıyor ve bugün Türkiye’de maruz kaldıkları dışlanmayı kınıyoruz. Bu acıyı halkın ortak acısı ve derdi haline getirerek kardeşlik ve birlikte yaşam için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz.

Yaşasın Halkların Kardeşliği”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir