0

Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Son dakika! Yeni tedbirler gelecek mi?

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın İstanbul’daki vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ını oluşturduğunu açıklamasının ardından il bazlı sokağa çıkma kısıtlaması olup olmayacağı merak konusu olmuştu. Bugün Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “yeni tedbirler gelecek mi?” sorusuna da yanıt verdi. İşte Erdoğan’ın o açıklamaları…

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: Şu an itibariyle gerçekten İstanbul koronavirüs salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden bir tanesi ve bu konuda bu mücadeleyi başta yazılı görsel medya olmak üzere yoğun bir şekilde sürdürmemiz lazım. Sürekli bir ifademiz var, maske, mesafe, hijyen bunlara hassasiyetle sarılmamız lazım.

“Toplu mekanlardan kaçınmak lazım”

Toplu mekanlardan ciddi manada kaçınmak gerekiyor. Bu toplu mekanlarda bulunmak buralarda virüsün çok daha seri bir şekilde yaygınlaşmasını sağlıyor, buna kendi evlerimiz de dahil. Mümkün olduğunca bu hassasiyeti gösterelim  ki, hem şahsımıza hem evlerimizdeki misafirlere dikkat edelim.

“Bilim kurulu bildirecek, ona göre adımları atacağız”

Şu anda Sağlık Bakanımız değişik illeri dolaşıyor, bugün Bursa’da. Oralarda ne gibi tedbirler alacağız bunları yaygınlaştıracağız, bunun çalışmalarını yapıyoruz. Şu an itibariyle bilim kurulunda yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacak ve bunlar bize de bildirilecek, ona göre de adımlarımızı atacağız.

Durdu Kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir