Şoför kursları kapanma noktasında: Taban fiyatta düzenleme beklentisi

Yılın başından bu yana akaryakıt fiyatları başta olmak üzere girdi kalemlerin artması şoför kurslarını sıkıntı durumda bıraktı.

Dünya gazetesinin haberinde görüşlerine yer verilen İstanbul Şoför Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Lideri Murat Tekin, geçen yılın aralık ayında belirlenen taban fiyatın artık sürdürülebilir olmadığını belirtti.

Tekin, “Yılda bir sefer belirlenen taban fiyat uygulaması iki sefer yapılmalı. Geçen aralık ayında bu fiyat belirlenirken yakıt sarfiyatları 9 TL idi artık ise 30 TL oldu. Araç fiyatları iki katına çıktı. Minimum fiyat 2.825 TL’den 4.250 TL oldu. Bu durum hem yakıt maliyetlerini hem de otomobil ve eğitmen masraflarını artırdı. Bunun yanında işyerlerinin kirası ve araç sigorta vergilerinin artması şoför kurslarının ayakta durmasını zorlaştırıyor. İstanbul’da yaklaşık 700 şoför kursu bulunuyor ve bir tedbir alınmazsa bu kurslarımızın birden fazla kapanmayla karşı karşıya kalacak” diye konuştu.

“YA KAPANMA YA DEVRETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Orta Anadolu Şoför Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Lideri Serdar Tepeöz ise, “Sürücü kursları artan akaryakıt maliyetleri karşısında ekonomik olarak taleplerini karşılayamaz hale geldi. Şoför kursu masrafları 2021 Aralık ayından bu yana yüzde 300 arttı. Şoför kursları kapanmanın yanı sıra kurumlarını devretmeye çalışıyor” dedi.

Sektörde bir kursiyerin maliyetinin 3.000 ila 3.500 lira ortasında değiştiğini söz eden Tepeöz, “Yılda bir kere belirlenen taban fiyat artık bunu karşılamıyor. Vilayet il değişen taban fiyatın Türkiye ortalaması 2.900 TL. Bu oranın üzerine yüzde 15 ila yüzde 20 kâr hissesi koyuyoruz. Lakin artan maliyetler kârımızı eritti ve ziyanına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu sıkıntı durumdan çıkmak için taban fiyatın en az 4 bin TL olmalı” dedi.

“YÜZDE 20 DARALMA OLDU”

Türkiye’de 4.100 şoför kursunun faaliyet gösterdiğini lisana getiren Tepeöz, “Sektörde 50 bin kişi istihdam ediliyor. Şoför kurslarına ayda 110 bin ila 130 bin kişi başvuruyor. Son devirde alım gücünün düşmesi kursiyerlerin başvurusunu düşürdü. Kesimde yaklaşık yüzde 20 daralma oldu” dedi.

“FİYAT KURULU İKİ KERE TOPLANMALI”

Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Lideri İsmail Yılmaz artan maliyetlerin şoför kurslarını sıkıntı durumda bıraktığını belirterek, “Taban fiyatlar yılda bir defa kurul tarafından belirleniyor. Her vilayette farklı taban fiyatlar uygulanıyor. Aralık 2021’de belirlenen taban fiyat süratle artan girdi maliyetleriyle kursların faaliyetlerini olumsuz etkiledi. Taban fiyatın yılda 2 sefer belirlenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Ayrıca dünyada güç maliyetlerinin artması ve buna bağlı olarak akaryakıt masrafları ile işçi fiyatları ve eğitim araçlarının temininde yaşanan problemlerin giderilmesiyle ilgili Özel Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bir dilekçe yazdıklarını belirten Yılmaz, “Komisyonun tekrar toplanmasını talep ettik ancak bu isteğimize olumsuz yanıt aldık. Lakin müracaatlarımız devam edecek“ diye konuştu.

Ehliyet kurs fiyatlarının yılbaşlarında bir kere belirlendiğini belirten Türkiye Trafik Güvenliği Vakfı İdare Konseyi Üyesi Osman Oral, akaryakıt başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinin dalı kapanma noktasına getirdiğini söyledi. Oral, “Her geçen gün mazota, gaza ve akaryakıta artırım geliyor. Bizim bu maliyeti, öğrenciye, kursiyere aktarmamız yasal olarak mümkün değil. Bu nedenle büyük düşüncelerimiz var. Bakanlığın en kısa müddette ehliyet kursu düzenleyen firmaları, eğitim kurumlarını rahatlatacak düzenleme yapmasını bekliyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*