Şişli’de esnafı 12’nci kattan aşağı atan sanığın davasında yeni gelişme

Şişli’de bir ticaret merkezinde, 22 Şubat 2021 günü sanık Çağdaş Boyalı, tartıştığı esnaf İlyas Demirci’yi 12. kattan aşağı atmış ve Demirci 11’inci kata düşmüştü. Olaya ait Boyalı’nın İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandığı dava, misyonsuzluk kararıyla Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

Davayı karara bağlayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Çağdaş Boyalı’yı ‘haksız tahrik altında taammüden yaralama‘ cürmünden güzel hal indirimi de uygulayarak 1 yıl 5 ay mahpus cezasına çarptırmıştı. Mahkeme, kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti.

Müşteki avukatı Enver Kibiroğlu, sanık hakkında verilen kararın açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz etti. İtirazı kıymetlendiren bir üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi, itirazı kabul etti.

“HAGB KARARI YÖNTEM VE YASAYA AYKIRI”

Mahkeme kararında, müştekinin beyanlarında kulağının parçalandığını ve işitme kaybının olduğunu beyan ettiğini, müştekide daima organ kaybının olup olmadığı konusunda İsimli Tıp Kurumu raporu alındıktan sonra kabahat vasıf ve mahiyetinin tekrar kıymetlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesinin yol ve yasaya uygun olmadığını belirten mahkeme, sanık hakkında verilen HAGB (hükmün açıklanmasının geri bırakılması) kararının kaldırılmasına, dava evrakının yine İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*