0

Salgındaki artış yakın takipte | Video

Koronavirüs salgını İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tamamında hızlı tırmanışa geçmeye başladı. Tüm uyarılara karşın Koronavirüs etkisini sürdürürken Sağlık bakanı Fahrettin Koca salgının en fazla artış gösterdiği İstanbul’a adeta kamp kurdu. Bu hafta Bilim Kurulu da İstanbul’da toplanacak ve koronavirüs salgınına ilişkin yeni önlemleri değerlendirecek.

CNN TÜRK’ün edindiği bilgiye göre salgına karşı alınacak yeni tedbirler, kabinenin de gündeminde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile bakanlıklar kendi alanları ile ilgili salgın sürecine yapılanlar ve yapılması gerekenlere dair çalışma başlattı. Bilim Kurulu önerileri ile bakanlıkların çalışmaları önümüzdeki hafta toplanması beklenen kabinede tüm bu öneriler ele alınacak.

Hükümetin gündeminde genel bir sokağa çıkma yasağı planlaması şu aşamada bulunmuyor. Ancak Avrupa’daki örneklerde olduğu gibi akşam belli saatlerden sonra cafe ve restaurant gibi yerlerin kapatılabileceği kaydediliyor. Salgının ilk başında uygulandığı gibi 65 yaş üzeri için yeni önlemler de çalışmaların gündemde olacak. Bunun yanı sıra özel sektöre de esnek çalışmayı yaygınlaştırma çağrısı yapılacak. Kış aylarının yaklaşması nedeniyle koronavirüste de artış beklenirken, hastanelere olası yığılma ile ilgili de önlemler değerlendiriliyor.

Ve kurallara uymayanlara yönelik cezalar. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce kesilen cezaların kesinlikle tahsil edileceğini açıklamış ve bazı kamu işlemlerini işaret etmişti. Kurallara uymayanlara yönelik daha etkin denetim yapılması da hedefleniyor.
Özellikle artan ev toplantılarına dair denetimlerin de artırılması gündemde.

Durdu Kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir