Şah Deniz alanında 13 milyar metreküp doğal gaz üretildi

Petrol ve doğal gaz zengini kardeş ülke Azerbaycan, dünyanın en büyük gaz kondensat alanları ortasında yer alan Şah Deniz alanında 13 milyar metreküpten fazla doğal gaz ve 2 milyon tondan fazla kondensat ürettiğini bildirdi.

DEV DOĞAL GAZ REZERVİ: TAM 13 MİLYAR METREKÜP

13 milyar metreküpten fazla doğal gaz bulunan Şah Deniz tesislerinin üretim kapasitesi şu anda günde yaklaşık 70 milyon standart metreküp gaz olduğunu biliniyor. Yılın birinci yarısında Şah Deniz alanı, Azerbaycan (Azerkontrakt’a), Gürcistan (GOGC’ye) ve Türkiye’deki (BOTAŞ’a) pazarlara, BTC Şirketi’ne birden fazla lokasyona ve Avrupa’daki alıcılara gaz teslimatı sağlamaya devam etti.

Çoğunluğu Şah Deniz 2 projesiyle ilgili olan işletme sarfiyatlarına yaklaşık 1,2 milyar dolar ve sermaye harcamalarına yaklaşık 186 milyon dolar harcandı. Ayrıyeten, 2022’nin birinci yarısında Şah Deniz 2 projesi, üçüncü çeyrekte Batı Güney kanadından üretime başlamaya gerçek inançlı bir biçimde ilerledi.

DİKKAT ÇEKEN TPAO DETAYI

BP birinci ofisini Haziran 1992’de Bakü’de açtı ve o vakitten beri Azeri-Çırak-Güneşli (ACG), Şah Deniz, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Güney Kafkasya üzere projelerle Azerbaycan’ın petrol ve gaz bölümüne katkıda bulundu. Boru çizgisi (SCP). Şah Deniz gaz alanının geliştirilmesine ait kontrat 1996 yılında imzalandı. Şah Deniz projesinin hissedarları BP (işletmeci yüzde 29,99), LUKOIL yüzde 19,99, TPAO yüzde 19, SOCAR yüzde 14,35, NICO (yüzde 10) ve SGC (yüzde 6,67).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*