Rusya ‘seferberlik’ ilan etti, AB acil toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Rusya’nın ‘kısmi seferberlik’ kararı ve Ukrayna’daki ayrılıkçıların referandum açıklamasının akabinde New York’ta acil toplantı yapacak.

AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, BM Genel Şurası için New York’ta bulunan bakanları fevkalâde ve özel nitelikli toplantıya çağırdı.

AA’nın aktardığına nazaran Borrell, toplantıda ortak bir çizgi benimsemeyi amaçladıklarını söyledi.

“Boyun eğmeyeceğiz, Ukrayna’nın egemenliğini ve demokrasiyi savunmaya tam takviye vermeyi sürdüreceğiz.” diyen Josep Borrell, daha büyük zorluklar ve tehditler ortaya çıkmadan evvel bu savaşın hemen durmasını istediklerini belirtti.

NAKLEER TEHDİT

Borrell, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in seferberlik açıklamasında nükleer silah kullanma tehdidinde bulunduğunu söz ederek, “Bu çeşit bir tehdit kabul edilemez. Nükleer silahla tehdit etmek bütün dünya için gerçek bir tehlikedir. Memleketler arası topluluk, bu tehdit karşısında yansısını ortaya koymalıdır” dedi.

Putin’in seferberlik ilanını “panik ve çaresizlik” halinde pahalandıran Borrell, Rusya’nın Ukrayna’ya boyun eğdirmeye çalıştığını lakin bunu başaramayacağını söyledi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*