Rusya, Finlandiya’nın gazını kesti!

Rusya, NATO üyeliği konusunda pürüz yaşadığı Finlandiya’nın gaz akışını kesti. Açıklama Finlandiyalı gaz dağıtım şirketi tarafından yapıldı.

Finlandiyalı güç şirketi Gasum tarafından yapılan açıklamada ülkenin gaz satın alırken Ruble ile ödeme yapmayı kabul etmediği; gaz akışının bu sebeple durdurulduğu söylendi.

Gasum ülkenin, Finlandiya ve Esyonta’yı birbirine bağlayan Balticconnector boru sınırı üzerinden gaz almaya devam edeceğini söyledi.

RUS GAZININ KESİLDİĞİ ÜÇÜNCÜ ÜLKE

Finlandiya gaz ithalat firması Gasum Oy’dan yapılan duyuruya nazaran bölgenin ana tedarikçisi pozisyonunda olan Rusya’dan gelen doğalgazın cumartesi günü sabah saatlerinde kesilmesi bekleniyordu.

Bloomberg’ün aktardığı habere nazaran; Finlandiya, Rusya’dan ithal ettiği yakıt için ruble ile ödeme yapmayı reddetmesi sonrası Rus gazının kesileceği üçüncü ülke oldu.

TESİRİ NE KADAR OLACAK?

Polonya ve Bulgaristan’a gaz tedariki de daha evvel birebir nedenle kesilmişti. Kesilen arz ölçüsünün Finlandiya’nın güç gereksiniminin yüzde 5’ine denk geldiği hasebiyle ülke iktisadı üzerindeki tesirinin sonlu olacağı bedellendiriliyor.

Finlandiya Rusya’dan ithal ettiği gazı ısınma için de kullanan birçok Avrupa ülkesinin bilakis yalnızca fabrikalarda kullanıyor.

Finlandiyalı şirketten yapılan açıklamada, “Gazprom Export, Gasum ile bulunan tedarik mukavelesi kapsamında Finlandiya’ya yollanan gazın cumartesi günü durdurulacağını bildirdi. Gasum müşterilerine doğalgaz tedarikini öteki kaynaklar aracılığıyla Balticconnector Boru Sınırı üzerinden sağlayacak” tabirlerine yer verilmişti.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*