RTÜK’ten Netflix ve Spotify kararı

Çizgi sinemalar kategorisinde “+18” ihtarıyla yayınlanan “Jurassic World Kretase Kampı” isimli üretimdeki cinsel içeriklere ve LGBT sahnelerine RTÜK “dur” dedi. Netflix’e idari yaptırım uygulandı. Spotfy’da yer alan Cumhurbaşkanı’na yönelik hakaret dolu içeriklerin de listelerden temizlenmesine karar verildi.

NETFLİX’E YAPTIRIM

İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık platformlarının RTÜK kontrolüne girmesinden sonra başlayan izleme faaliyetleri sonucunda, gelen şikayetler de dikkate alınarak Netflix’te yayınlanan “Jurassic World Kretase Kampı” isimli animasyon sineması incelendi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın da dilekçeyle şikâyet ettiği çizgi sinemada iki kız karakterin yakınlaştıkları sahneler yayıncılık unsurlarına alışılmamış bulundu.

Çizgi sinemaya “18 yaş ve üzeri” esirgeyici sembolüyle katalogda yer veren Netflix’in imali “Ailece İzlenebilecek Diziler” olarak tanımlamasının izleyenleri yanlış yönlendirebileceğini, çocukların kendi yaş kümesine yönelik olmayan üretime maruz kalmalarına neden olabileceğini kıymetlendiren Üst Heyet, çocukların müstehcen ve genel ahlaka karşıtlık teşkil eden sahnelerde yer almasının da Yasaya alışılmamış olduğuna hükmetti.

6112 Sayılı Kanun’un 8’inci hususunun birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan “Yayın hizmetleri toplumun ulusal ve manevî kıymetlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması unsuruna muhalif olamaz.” kararını ihlal eden Netflix’e idari yaptırım uygulandı.

SPOTFY’DAKİ O İÇERİKLER KALDIRILACAK

RTÜK, son toplantısında müzik platformu Spotfy içerisinde yer alan ulusal manevi kıymetlere hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ terör örgünün propagandasını yapan ayrıyeten Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, siyasi parti önderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri ile podcast içeriklerini de gündemine aldı.

RTÜK, bahse husus yayınlar ve podcastlerle Spotify’ın, Kanunda yer alan “Yayın hizmetleri .. kişi ya da kuruluşları tenkit hudutları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı yahut iftira niteliğinde tabirler içeremez.”, “Toplumun ulusal ve manevî kıymetlerine, genel ahlaka … ters olamaz.” ve “Terör hareketini, faillerini ve mağdurlarını terörün maksatlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak biçimde sunamaz.” kararlarına alışılmamış hareket ettiğini tespit ederek, kuruluşun anılan içerikleri temizlemesine karar verdi.

AHLAKSIZ RADYO YAYININA MÜEYYİDE UYGULANDI

RTÜK, “İstanbul’un Sesi” radyosunda yayınlanan “Deli Murat Show” programında bayanlara hakaret içeren kelamları affetmedi. Programcının kelamlarını, bayanları fizikî özellikleri üzerinden aşağılamak olarak pahalandıran Üst Şura, yayıncı kuruluşa üst huduttan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

TELE 1 VE HALK TV’YE YAPTIRIM

Siyasi parti mitinglerini para karşılığı yayınlayan ve ekrandan çeşitli kampanyalarla para toplayan Tele 1, RTÜK yaptırımına uğradı. RTÜK, anılan televizyonda “Tele 1 Takviye Hattı” başlığıyla yardım daveti yapıldığını ve maddi dayanak elde edildiğini tespit etti. Yayınlarda, #Tele1inYanındayız üzere etiketlerle “Kitap Kampanyası Yoluyla Destek”, “İzleyici Sponsorluğu”, “Patreon Aracılığıyla Takviye (Yurtdışı)” üzere davetlerle izleyicilerden yardım ve bağış toplanarak haksız çıkar elde edildiğini karara bağlayan RTÜK, Tele 1’e idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Tele 1’in başka cezası ise, mahkemenin verdiği yayın yasağına uymamaktan geldi.

‘KURBAN BAYRAMI’ KELAMLARI NEDENİYLE HALK TV’YE İDARİ PARA CEZASI

RTÜK toplantısında Halk TV’nin “Görkemli Hatıralar” programı ise bir öteki müeyyide konusu oldu. Yayın Konuğu Ataol Behramoğlu’nun Kurban ibadetini kastederek, “Kurban Bayramının çabucak arifesindeyiz. Canlıları keserek bayram olmaz arkadaşlar, kimse kusura bakmasın. Herkes alkışlasın, alkışlamayanları da ayıplarım yani, canlıları keserek bayram olmaz.” şeklindeki sözleri 6112 sayılı Yasaya muhalif bulundu. Kanunda geçen “Yayın hizmetleri,,,, Toplumun ulusal ve manevî kıymetlerine, … ters olamaz.” kararını ihlal eden yayıncı kuruluşa idari para cezası verildi.

Halk TV’nin bir yaptırımı da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanlığı yöneticilerine hakaret içerikli yayın yapılan “Medya Mahallesi” programına geldi.

HABERTÜRK’E DE CEZA

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müracaat dilekçesini dikkate alan RTÜK, “Teke Tek Bilim” programında konuşan Celal Şengör’ün dini kıymetlere hakaret eden kelamlarını yayıncılık unsurlarına muhalif bularak Habertürk’e idari para cezası verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*