Prof. Dr. Rahmi Öklü’nün tümörün büyümesini önleyen usulü FDA’dan onay aldı

Türk radyolog Prof. Dr. Rahmi Öklü’nün ABD’deki dünyaca ünlü Mayo Clinic’teki laboratuvarında geliştirdiği damar tıkanıklığı ve Kanser Tedavisi için damara enjekte edilen hidrojel, klinik çalışmaları Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldıktan sonra Amerikan Besin ve İlaç Kurumu’ndan (FDA) onay almayı başardı.

TIPTA BİR İLK

Hürriyet’in haberine nazaran; Dr. Öklü’nün geliştirdiği formülün tıpta bir birinci oluşu ve birinci kere FDA onayı alması, tıp dünyasında ‘Altın Standart’ olarak gösteriliyor. FDA, kanser tedavisinde birinci sefer damar içinden uygulanan bir biyomateryale onay verirken, Dr. Öklü’nün kurduğu Obsidio şirketinin pahasının 400 milyon dolara ulaştığı belirtildi. Kanserli alana direkt ulaşma imkanı tanıyan hidrojel tekniği, anevrizma tedavilerinde de yeni bir yaklaşım sunuyor.

YAKINDA PİYASAYA SÜRÜECEK

Öklü’nün ‘Shear-Thinning’ ismini verdiği hidrojel, damar içi tıkanıklıklar ya da anevrizmalarda kan akışını denetim imkanı tanırken, kanser tedavisinde de tümörlere kan akışını azaltma imkanı sunuyor. Damara girerek minimal invazivle iletilmek üzere tasarlanan bu embolik hidrojel, Obsidio ismiyle çok yakında ABD’de piyasaya sürülecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*