Prof. Demirsoy: ÖSYM lideri baskı makinalarına yaklaşmazdı

ÖSYM’de 38 yıl vazife yapan ve soru hazırlama grubunda yer alan Prof. Dr. Ali Demirsoy “16 yıl ailem ve eşim dahil kimse ÖSYM’de çalıştığımı bilmiyordu. Oradaki insanların başını kesseler, soruları çocuklarına dahi vermeyecek itinayla seçilmiş şahıslardı. Bu nedenle Türkiye’nin en inançlı kurumu ÖSYM idi” dedi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’a konuşan Prof. Dr. Demirsöy “ÖSYM lideri, soruların basıldığı makinelerin yanına yaklaşmazdı, yalnızca işleyişi denetim ederdi. Uzmanlar, benim odama güvenilirliği sekiz yıl test edildikten sonra girebilirdi” dedi.

FETÖ’den yargılanan eski ÖSYM Lideri Ali Demir’in vazifeye getirilmesinden sonra kendisinin ve öbür bireylerin vazifelerine son verildiğini ve yeni takımın getirildiğini aktaran Demirsoy, “38 yıl boyunca hiçbir açık vermeden orayı yürüten insanları alıp da apayrı insanları getirmenin ne gayesi olabilir? Olsa olsa soruları birilerine sızdırma amacıdır” sözlerini kullandı.

“Dershanelerde yahut yayınevlerinde çalışmış öğretmenler ya da bireylerden şu anda ÖSYM’de çalışanlar varsa, suçlamıyorum fakat onlar zanlı listesinde olabilir. Bu bireylerin soruları sızdırması ihtimal dahilinde” diyen Demirsoy, misyon yaptığı periyotta hazırladıkları soruların ya da benzerlerinin daha evvel yayınevlerinde çıkıp çıkmadığının araştırıldığını anlattı.

Demirsoy, “Son günde dahi emsal soru bulursak, değiştiriyorduk. Artık nasıl oluyor da bir denemede sorulan sorunun gibisi ya da birebiri ÖSYM’nin imtihanında kullanılıyor? Bu türlü bir saçmalık olur mu?” dedi.

‘ORİJİNAL SORU OLMALI’

Soruları hazırlayan bireylerin kimi yayınevlerinin sorularını kullanmış olabileceğine de dikkat çeken Demirsoy, “O riske girmişse aslında orada olmaması lazım. Dünyada benzeri bir soru olamaz. Yepyeni soru üretmek zorundalar” diye konuştu. “Biz bir soruyu satsak milyoner olurduk lakin hiç o denli bir yola girmedik” diyen Demirsoy, “Sorumlular kesinlikle soruşturulması lazım” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*