Öksürük şikayetiyle hastaneye gitti; röntgende onlarca tenya görüldü

Israrla devam eden öksürük şikayetiyle hastaneye giden bir hastanın röntgen görüntülerinde onlarca tenya larvası görüldü.

Daily Mail’da yer alan habere göre, Brezilya’da öksürük şikayetiyle hastaneye giden hastanın midesinden alınan röntgen görüntülerinde yüzlerce beyaz nokta tespit edildi. Röntgendeki beyaz görüntülerin parazitlerin kireçlenmiş kalıntıları olduğu anlaşıldı. 

Hastanın, domuz tenyasının genç formunun neden olduğu sistiserkoz isimli doku enfeksiyonuna yakalandığı anlaşıldı. Sistierkozda normalda bağırsaklarda yaşayan tenyaların kas ve beyin gibi dokulara girdiği biliniyor. Tenyalar girdikleri bu dokularda kist gibi şişliklere neden oluyorlar.

Normal durumlarda zararsız olabileceği bilinen tenyalar, beyin ya da göz dokularına girdiklerinde problem oluşturabiliyor.

Hastayı tedavi eden doktor Vitor Borin de Souza, Twitter’dan yaptığı açıklamada tenyalara yakalanmamak için yiyeceklerin iyice yıkanması gerektiğini söyledi. 

Dünya Sağlık Örgütü, beyinde gelişen domuz tenyası larva kistlerinin dünyanın bazı bölgelerindeki epilepsi vakalarının yüzde 70’inden sorumlu olduğunu tahmin ediyor.

Her yıl yaklaşık 2,5 milyon kişinin domuz tenyası ile enfekte olduğu düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir