Nakit çekecekler ve altın alacaklar dikkat! Merkez’den yeni karar

Sibel SANCAKLI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), menkul kıymet tesisi uygulama talimatında değişiklik yapıldı. Yeni kararla kişisel kredi kartlarıyla yapılan nakit avans çekimleri ve altın alışverişi harcamaları yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olacak. Karar nedeniyle bankaların vatandaşların nakit avans ve kuyumcu harcamalarında sınır getirebileceği belirtildi.

Kredi kartına nakit avans ya da taksitli nakit avans aylık yüzde 1,36 faiz oranları ile düşük borçlanma imkanı sunduğundan seçim öncesi talebin en yüksek olduğu borçlanma kanallarındandı. Mevcut durumda azami yüzde 1,36’ya kadar limit uygulanıyordu. Bu limitin düzenleme sonrası daralacağı ifade edildi.

Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre yeni uygulama bankaların kuyumcu harcamalarına da kısıtlama getirmelerine neden olabilir. Bu görüşe göre; 100 bin lira nakit avans çekimine 30 bin liralık menkul kıymet ayrılması ve faiz oranlarının düşük olması bankaların sermayelerini azaltacak bir uygulama.

Kredi kartları konusunda limitin 50 bin lira üstü olacağı bildirildi. TCMB’den bankalara giden yazıda değişikliğin bugünden itibaren geçerli olacağı kaydedildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir