Müşterek Uyum Merkezi’nden ‘razoni’ açıklaması

Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından tahıl koridoru mutabakatının imzalanmasının akabinde birinci gemi yola çıktı. Bu gece İstanbul’da olması beklenen Razoni isimli gemiyle ilgili Müşterek Uyum Merkezi Koordinatörü Tuğamiral Özcan Altunbulak Ulusal Savunma Üniversitesi’nde açıklamalarda bulundu.

Uygulanan prosedürler ve bundan sonraki planlar hakkında konuşan Tuğamiral Altunbulak, “Merkezimizin görevi, global tahıl krizinin tahliline yardımcı olmak gayesiyle, Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl, gübre ve gibisi besin eserlerinin Odesa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından emniyetle denizden nakliyatının Teşebbüs Evrakına uygun olarak icra edilmesini sağlamaktır” sözlerini kullandı.

FAALİYETLER MERKEZDE

Altunbulak, “Vazifesini yerine getirmek üzere merkez, teşebbüse dahil olacak ticari gemilerin kaydını ve takibini yapmak, bu gemilerin Ukrayna limanlarına giriş çıkış planını oluşturmak ve uygulamak, Türkiye’de belirlenecek bir limanda Ukrayna’ya giden ve gelen gemilerin kontrolünü yapmak ve yaptırmak. Uydu internet ve öteki muhabere imkanları ile ticari gemilerin intikalini teknik olarak takip etmek, tüm faaliyetlerini taraf ülkeler, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ile koordineli olarak icra etmek misyon ve sorumluluklarını üstlenmiş durumdadır. Dün sabah saatlerinden itibaren Sierra Leon bayraklı 27 bin ton mısır taşıyan bir kuru yük gemisi Lübnan’a müteveccihen Ukrayna’nın Odessa limanından ayrıldı. Bu geminin faaliyeti, planlama safhasından itibaren merkezimiz tarafından planlandı ve takip edilmeye devam ediliyor. Geminin intikali esnasında izleyeceği rota, takip ettiği insani koridor, olabilecek gereksinimlerin kontrolüne ait ayrıntılı konular merkezde mutabık kalınan tarz ve temeller doğrultusunda gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

GIDA HUSUSLARINI ÇIKARABİLECEK GEMİLERİN HAZIRLIKLARINA DEVAM EDİLİYOR

Altunbulak, “Hali hazırda Ukrayna’nın üç limanından tahıl ve gibisi besin unsurlarını çıkarabilecek gemilerin hazırlıkları ve planlamasına devam edilmektedir. Daha evvelce gelmesini beklediğimiz ve takip ettiğimiz Razoni isimli geminin, deniz şartları nedeniyle bu gece yarısı İstanbul’da tahsisli demir yerine demirlemesi beklenmektedir. Gerekli süreçler sonrasında Razoni isimli gemiye, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Birleşmiş Milletler temsilcilerinden oluşan bir heyetle, kontrol icra edilecek ve denetleme sonucuna nazaran gemi yoluna devam edecektir. Dünyanın gözünün burada ortaya koyacağımız kolektif çalışmalarda olduğunu, vazifemizin sorumluluğumuzun büyük olduğunu, tarihi ve insani bir misyon üstlenmiş olduğumuzun şuuruyla merkezde misyonumuza ve uyumlu çalışmaya şimdiye kadar olduğu üzere bundan sonra da devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*