Murat Kurum’dan ‘Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’ açıklaması

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir ortaya geldi.

Toplantıya, milletvekilleri, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe, Esenler Belediye Lideri Mehmet Tevfik Göksu da eşlik etti.

Havalimanında yapılan örnek millet bahçesini gezen Bakan Kurum, akabinde yapılacak olan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi projesinin ayrıntıları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, herkesi 29 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek fetih ve fidan dikim merasimine de davet etti.

27 Mayıs askeri darbe teşebbüsünün 62’nci yıl dönümü olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, konuşmasına tüm şehitleri ve bugün vesilesiyle Adnan Menderes’i ve dava arkadaşlarını hürmet ve rahmetle yâd ederek başladı.

“Hazırlıklarımız tamamlandı”

Bakan Kurum, “Pazar günü burada büyük bir coşkuyla, büyük bir heyecanla Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle fethin 569’uncu yıl dönümünü daima birlikte kutlayacağız. Büyük bir coşkuyla da pazar gününü bekliyoruz. Bu manada nitekim bu son 10 gündür tüm telaffuzlara, tüm ithamlara karşın valimiz, vilayet liderimiz, milletvekillerimiz, belediye liderlerimiz, arkadaşlarımızla birlikte milletimizle birlikte büyük bir coşku içerisinde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hazırlıklarımız tamamlandı. İnşallah pazar günü tüm milletimizle birlikte hem fethimizi kutlayacağız hem de burada yürüme aralığında bütün vatandaşlarımızın geleceği, burada güzel vakit geçireceği, millet bahçesini birinci fidanlarla buluşturuyor olacağız” dedi.

“Muhalefetin tüm telaffuzlarına karşın 5 milyon metrekarelik alanda ağaç. dikeceğiz”

Kurum, muhalefetin tüm telaffuzlarına karşın çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, “Muhalefetin tüm telaffuzlarına karşın biz burada 5 milyon metrekarelik alanda ağaç dikeceğiz, bu hoşlukları yapacağız. Burada yürüyüş yollarında vatandaşlarımız huzur içerisinde, memnunlukla vakit geçirecek diyoruz lakin maalesef karşımızdaki muhalefet buna olmaz diyor.. Biz 50-60 yıllık İstanbul’umuzun simgesi, ıhlamur ağaçlarını dikeceğiz diyoruz. Çınar ağaçlarını dikeceğiz, Bu çınar ağaçlarının gölgesinde vatandaşlarımız huzur içerisinde oturacak diyoruz. Olmaz diyorlar. Şurada çabucak şuracıkta 350 yıllık zeytin ağacımızla şehitlerimizi, ölümsüz şehitlerimizi temsil edecek zeytin ağacımızı diktik. Onları yad edeceğiz, onları anacağız diyoruz. Onlar olmaz diyorlar. Onlar olmaz, yapamazsınız diye dursunlar. Tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Tüm Türkiye’ye göstermek istiyorum ki 8 bin metrekarelik bu alan yapacağımız 5 milyon 36 bin metrekarelik alanın aslında bir nevi örneğidir. Bir nevi küçük bir örneğidir. Bu manada vatandaşlarımız müsterih olsunlar, içleri rahat olsunlar. Burada yapılması gereken her şey vatandaşımızın huzuru için, refahı için, sıhhati için, memnunluğu için yapılıyor” diye konuştu.

“Bu alanı hiçbir halde konuta, ticarete, imara açmıyoruz”

Bakan Kurum, “Emin olun biz bu alanı hiçbir halde konuta açmıyoruz. Ticarete, imara açmıyoruz. Burada Atatürk Havalimanı’mız hizmet vermeye bir pistiyle devam edecek. Burada afet toplanma alanı olacak. Vatandaşlarımız muhtemel afet durumunda pandemi hastanesinden istifade edecekler. Burada bu alanda süreksiz barınma iaşe gereksinimlerini karşılayacaklar. Bu alanda huzur içerisinde onlara yardım edeceğiz, onlara dayanak olacağız ve öteki günlerde de tekrar bu alanımız yediden yetmişe bütün vatandaşlarımıza hizmet verecek bir alan olacak” tabirlerini kullandı.

Projeler tanıtılacak, konserler yapılacak

Pazar günü gerçekleşecek fetih şöleni ve fidan dikiminin bir ehemmiyetine daha değinen Kurum, “Tüm dünyaya, tüm Türkiye’ye, etrafa sevdalı Sayın Cumhurbaşkanımızın yeniden bizim her türlü etraf projemize dayanak veren Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin yapmış olduğu projeleri tanıtacağız, bilgilendireceğiz ve en kıymetlisi de ülkemizin 2053 ait iklim değişikliğine ait net sıfır emisyon maksatlarına ait tüm dünyaya Türkiye’nin etraf ve tabiat sevgisinin bildirilerini net bir formda veriyor olacağız. Türkiye’nin en büyük en bedelli İstanbul’un akciğeri olacak ve en büyük millet bahçesi olacak, millet bahçemizi fidanlarla buluşturacağız. Programımız şölen havasında geçecek. Ecdadımızı yad edeceğiz. Etkinliklerimiz olacak ve bunların çerçevesinde çocuklarımız, gençlerimiz burada etraf ve tabiat sevgisini kazanacaklar” dedi.

Birinci etabı 2023’ün mayıs ayında hizmete sunulacak

Türkiye’yi pazar günü için Atatürk Havalimanı’na davet eden Bakan Kurum, “8,5 milyon metrekarelik bir alan, bir pistimizi Atatürk Havalimanımızı koruyoruz. Koruduğumuz alan dışındaki 5 milyon yaklaşık 36 bin metrekarelik alanı millet bahçesi olarak tasarladık. Buradaki hangarlar, limandaki yapılar, bütün mevcuttaki yapıları koruyarak bir proje tasarladık. Kültür merkezine, sanat atölyesine, müzeye çeviriyoruz. Bu manada da değerli bir ömür alanı olacak. Herkesin burada muhtaçlığını gidereceği bir alan haline gelecek. Bu çerçevede birinci etabımızı da fethin 570’inci yıl dönümünde vatandaşımıza armağan edeceğiz. Buraya 145 bin 300 ağaç dikeceğiz. Ağaçlarımız 40-50 yıllık ağaçlar olacak” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*