Muhalif kanallar kan ağlıyor! ‘Kandırılan’ seçmen bedel ödetiyor

  •     Haber7-ÖZEL

14 ve 28 Mayıs seçimlerinde muhalefetin ağır bir yenilgi almasının ardından uzun yıllardır seçim kazanamayan muhalif seçmenin oy verdikleri siyasetçilere ve takip ettikleri medya organlarına küskünlüğü ortaya çıktı. Vatandaşları gazlayan muhalif kanalların ve internet haber sitelerinin popülaritesi seçim öncesi döneme göre hissedilir bir düşüş yaşadı.

Seçim öncesi vatandaşları kandıran muhalefet siyasetçileri ve medyasının maskesi seçimlerden sonra bir kez daha düştü. ‘Öndeyiz’, ‘Kazanıyoruz’, ‘Kazandık’ diyerek vatandaşları manipüle eden muhalif siyasetçi ve medya organları, seçim sonrası vatandaşlardan adeta tokat yedi. Halkı aylarca ‘kandıran’ 6’lı masa liderleri bugünlerde insanların önüne çıkamayacak vaziyete gelirken, seçimlerden önce manipülatif haberlerle büyük kitlelere ulaşan muhalif kanal ve internet siteleri şimdilerde adeta izleyici ve takipçi bulmakta zorluk çekiyor. 

İZLENME ORANLARI ÇAKILDI

Televizyon İzleme Araştırmaları A.Ş.’nin seçim öncesi ve seçim sonrası verileri karşılaştırıldığında muhalif seçmenin takip ettiği siyasi ideolojiye güveninin azaldığı rakamlarla ortaya çıktı. Verilere göre, CHP‘nin yayın organı olan Halk Tv‘nin totalde ve gün bazında aylık izlenme oranı seçim öncesinde binde 45’ken, seçim sonrasında temmuz ayı itibariyle binde 17’ye kadar geriledi. 

Muhalefetin bayrak taşıyıcılığı görevini yapan Sözcü Tv’de de benzer rakamlar ortaya çıktı. Sözcü Tv‘nin izlenme oranları seçim öncesinde binde 25 oranındayken, seçim sonrasında binde 9’lara indi.

Aynı tarihlerde CHP’nin fonladığı ortaya çıkan Tele1‘in izlenme oranları binde 15’ten binde 5’e, KRT Tv‘nin izlenme oranları ise binde 7’den binde 2’ye kadar düştü. 

İNTERNET HABER SİTELERİ DE AYNI VAZİYETTE

Muhalif seçmenin küskünlüğü sadece Tv izlenme oranlarında değil, internet siteleri haber takip oranlarında da kendisini belli ediyor. Sözcü internet sitesinden yaptığı bir haberde ‘Sözcü’ kelimesinin seçimden önce internette en çok aratılan on kelimeden biri olduğunu ve haberlerinin görünürlük oranının 25 milyon seviyelerinde olduğunu, seçim sonrası ise bu seviyenin 10 milyonun altına indiğini açıklamıştı. 

Sözcü, yaşananların Google’ın ‘örtülü sansür’ünden kaynaklandığını belirtse de açıklanan veriler açıkça muhalif seçmenin muhalefet medyasına seçim öncesi ‘kandırılmasının’ faturasını ödettiğini gösterir nitelikte.

LÜTFÜ TÜRKKAN: LİDERLER YÜZÜNDEN SEÇMENİN GÜVENİ AZALDI

Konuya ilişkin dün bir televizyon kanalında programa katılan İYİ Partili Lütfü Türkkan da bir itirafta bulundu. Siyasete güvenin ve siyasetin reytinginin düştüğünü söyleyen Türkkan, bu durumun sorumlusu olarak ise 6’lı masa liderlerini gösterdi.

Türkkan “Siyaset kurumunun reytingi düştü. Genel itibariyle televizyonların reytingi düştü. Sebebi, siyasetin reytingi düştü. Siyaset kurumuna olan insanların umutları azaldı. Bunun da müsebbibi maalesef orada karar mercii olan arkadaşlar.” ifadelerini kullandı. 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx