Mahkeme, Pir Said’in mezarı için İçişleri Bakanlığı’ndan bilgi istedi

Diyarbakır Barosu, Pir Said Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Pir Said’in torunu ve vasisi Kasım Fırat’ın, 1925 yılında Diyarbakır’da idam edilen Pir Said ve 46 kişinin mezar yerlerinin açıklanması istemiyle 15 Şubat’ta İçişleri Bakanlığı’na yaptığı müracaata karşılık verilmemesi üzerine Ankara 5’inci Yönetim Mahkemesi, bakanlıktan tüm bilgi ve dokümanların 30 gün içinde gönderilmesini istedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran, Cenevre Mukavelesi 1 No’lu Ek Protokolü, “Kayıplar Bildirisi”, “Kayıplar Sözleşmesi”, Birleşmiş Milletler Dokunulmazlıkla Uğraş Yoluyla İnsan Haklarının Teşvik Edilmesi ve Korunmasına Ait Güncellenmiş Prensipler Bütünü”nde gerçeği bilme hakkı, “Birleşmiş Milletler Zorla Kayıp Edilmeye Karşı Herkesin Korunmasına Dair Bildiri” devletlere yüklediği aktif önlemler alma yükümlüğü ile Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi’nin niyet ve tabir özgürlüğü kapsamında yapılan müracaat, mahkeme tarafından kabul edildi. 14 Nisan’da yapılan başvuruyu kabul eden Ankara 5’inci Yönetim Mahkemesi, bu hususta İçişleri Bakanlığından savunma istedi. Mahkeme, Bakanlıktan “dava konusu sürece ait tüm bilgi ve dokümanları içeren süreç evrakının onaylı bir örneğinin kendilerine gönderilmesini” istedi.

‘MAHKEME 30 GÜNLÜK MÜHLET VERDİ’

Yapılan başvuruyu pahalandıran Diyarbakır Barosu İdare Şurası Üyesi Avukat Mehdi Özdemir, yapılan müracaata İçişleri Bakanlığının karşılık vermediğini hatırlatarak, “İçişleri Bakanlığı tarafından rastgele bir yanıt verilmedi. İdari Yasa Yöntem Kanunu’na nazaran yapılan ön müracaatlarda 30 günlük bir mühlet içinde yanıt verilmezse, talebin zımnen reddi manasına geldiği bir yasal kabuldür. Biz de zımnen ret sürecine karşı Ankara 5’inci Yönetim Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma istemli iptal davası açtık” dedi.

Yaptıkları müracaatın Ankara 5’inci Yönetim Mahkemesi tarafından kabul edildiğini belirten Özemir, “Mahkeme, sürecin yürütülmesinin durdurulması başvurusu için 1925 yılında yapılan idam ve sonrasında aile fertlerinden kaçırılarak yapılan defin süreci, 97 yıllık bir mühlet içinde aile fertlerine mezar yerleri için bilgi verilmesine dair bütün süreç belgesini bir örneğinin mahkemeye sunulması için 30 günlük bir müddet verdi” diye konuştu. Mahkemenin Bakanlıktan davaya ait doküman ve bilgi istediğini de söyleyen Özdemir, şunları söyledi, “Mahkeme 28 Nisan 2022 tarihli orta kararında dava konusu zımni ret de dair sürecin ait bütün bilgi ve dokümanları içeren süreç evrakının bir örneğinin belgeye sunulmasını istedi. 30 günlük mühlet verdi. Bu bilgi ve evraklar evraka geldikten sonra mahkeme, yürütmeyi durdurmaya ait olarak da olumlu ve olumsuz karar verecek. Bu karar itiraza tabir.”

Bakanlığın vereceği karşılığa nazaran, mahkemenin taleplerini kabul edip ya da reddetmek noktasında bir karara gideceğini, bu kararın itiraz yolunun Bölge Yönetim Mahkemesi ve Danıştay’a olduğunu lisana getiren Özdemir, iç hukuk yollarının tükenmesini durumunda Birleşmiş Milletler nezdinde ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne mevzuyu taşıyacaklarını kaydetti. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*