Lübnan’da seçimi kaybeden Hizbullah’tan “kaos” ihtar

Nasrallah, 15 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerden sonra birinci sefer görüntü konferans aracılığıyla İran ve Esed rejimi takviyeli meclisteki blokları için “yenilgi” ile sonuçlanan seçimler hakkında değerlendirmede bulundu.

Meclis’e birinci kere klâsik partilerden bağımsız bir formda muhalif olarak giren 15 milletvekili dahil seçimleri kazanan tüm partilere seslenen Nasrallah, iş birliği yapılması gerektiğini aksi takdirde ülkede kaos ve (siyasi) boşluğun meydana geleceği ikazında bulundu.

Seçim sonuçları için “zafer” tabirini kullanan Nasrallah, “Bazı partilerin sav ettiklerinin bilakis bugün mecliste hiçbir blok çoğunluğu elde edemedi. Dürüst hiçbir parti de bu tezde bulunmadı.” dedi.

Nasrallah, 2018’deki seçimlerin sonucunda Hizbullah ve müttefiklerinin mecliste çoğunlukta olduğunu fakat bugün ise bu türlü bir durum kalmadığını söyledi.

Seçim sırasında oy satın alma savlarına da değinen Hizbullah başkanı, ABD’nin birtakım seçim listelerinin oluşturulmasında tesiri olduğunu ve Suudi Arabistan’ın oy karşılığında seçmene para ödediğini ileri sürdü.

KAYNAK: AA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*