Kuzey Kıbrıs’ta tartışmalı belediye kanunu: Muhalefet meclis kürsüsünü işgal etti

Kıbrıs’ın kuzeyinde yeni lokal idare kanunu olaylı ve tartışmalı bir biçimde kabul edildi. Ana muhalefet partisiyle sendikalar yeni kanunu dün gün uzunluğu süren aksiyonlarla protesto etti.

Lefkoşa’daki Cumhuriyet Meclisi binası önünde güvenlik güçleri sendikacılarla karşı karşıya geldi. Gece geç saatlere kadar süren gerginlik sonrasında meclis bahçesinin giriş kapısında hasar meydana geldi.

Dün öğle saatlerindeyse Kuzey Kıbrıs’ın çeşitli noktalarından Lefkoşa’ya ulaşmaya çalışan bir küme sendikacı ve işçileri taşıyan araçlar polis tarafından alı konuldu.

MECLİS KÜRSÜSÜ İŞGAL EDİLDİ

Cumhuriyet Meclisi’ndeyse ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) akşamüzeri saatlerinde meclis kürsüsünü işgal etti. CTP yeni mahallî idare ıslahatına ‘Anayasa’ya aykırılık’ ve ‘topluma danışılmadan hazırlandığı’ münasebetleriyle karşı çıkıyor.

Mecliste kürsü hareketi devam ederken CTP vekilleri üçlü hükümete sert kelamlar ve tenkitlerle yüklendiler. CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın hükümete “kukla” ithamı mecliste tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Aynı biçimde, meclis lideri Kuvvetli Töre’nin meclis oturumunu yalnızca “kan akıtılması” durumunda kesebileceği tarafındaki çıkışı da yansılara neden oldu. Perşembe gününün birinci saatlerindeyse CTP Milletvekillerinin Meclis Kürüsü’ndeki hareketi sürerken, koalisyon hükûmeti mensupları meclise döndü. İktidar yanlısı vekiller CTP’ye reaksiyon göstererek meclis oturumunda ayrılmışlardı.

YENİ YASA KABUL EDİLDİ

İktidar mensupların meclise dönmesinden sonra da mecliste yüksek tansiyon hâkim oldu. Bu esnada hükümet “Belediyelerin Birleştirilmesine Ait (Özel) Yasa Tasarısında” kimi değişikliklere gitti.

İçişleri Bakanı yeni gelişme hakkında Ziya Öztürkler, “Burası bir mahkeme değil. Biz, kendi hukukçularımızla yaptığımız çalışmalarda Anayasa’ya uygun olduğunu, sunacağımız teklifler doğrultusunda yasallaşırsa Anayasa Mahkemesi’nden dönmeyeceği inancı vardır” açıklamasını gerçekleştirdi.

Perşembe gününün birinci saatlerindeyse, ağır reaksiyonlar ortasında “Belediyelerin Birleştirilmesine Ait (Özel) Yasa Tasarısı” oy çokluğu ile kabul edildi.

İPTAL BAŞVURUSU BEKLENİYOR

Yeni kanunla Kuzey Kıbrıs’ın birçok noktasındaki belediye ilga edildi. Kimi küçük belediyeler büyük belediyeler birleştirildi. Yeni gelişmenin akabinde CTP’nin yeni yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*