Kolombiya’da silahlı hücum: 8 polis hayatını kaybetti

Kolombiya‘nın orta kesitlerinde bulunan Huila idare bölgesinde bombalı ve silahlı hücum sonucu 8 polis öldü.

El Tiempo gazetesinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, bir toplumsal yardım programından Huila’nın Neiva kentine bağlı San Luis kasabasına döndükleri sırada 2 devriye aracına kırsal alanda akın düzenlendi.

Kara yolu ile ulaşımın güç olduğu bölgede evvel bombalı taarruza uğrayan 2 devriye aracına, akabinde da uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı, 8 polisin hayatını kaybettiği belirtildi.

Saldırının failleri şimdi belirlenemezken, Huila bölgesinde Kolombiya hükümeti ile 2016’da imzalanan barış muahedesine karşı çıkan eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri‘ne (FARC) mensup kümelerin bulunduğu biliniyor.

‘BARIŞIN AÇIK BİR SABOTAJINI TABİR EDİYOR’

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “San Luis, Huila’da 8 polisin öldüğü patlayıcılarla düzenlenen saldırıyı kati surette reddediyorum. Aileleriyle dayanışma içinde olduğumu bildiriyorum. Bu olaylar, tam bir barışın açık bir sabotajını söz ediyor. Soruşturmayı üstlenmeleri için yetkililerden bölgeye gitmelerini istedim” sözlerini kullandı.

Petro, Savunma ve İçişleri Bakanları ile Ulusal Polis Genel Müdürüne Neiva’da bir acil durum masası kurulması talimatını vererek, hücumun düzenlendiği Neiva kentine gitti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*