‘Kobra zehri’ kaçakçılığına 3 yıl mahpus talebiyle dava

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Hatalarıyla Gayret Şubesi takımları, kanser tedavisinde, kimyasal silahların ayrıştırmasında, sanayi bölümünde, doping ilaçlarında, kozmetik endüstrisinde kullanılan, dünyanın en değerli zehirleri ortasında yer alan ‘kobra zehri’ olduğu argüman edilen sıvı hususun gümrüksüz Türkiye’ye sokulduğu ihbarı üzerine çalışma başlattı.

Ampul içinde Rusya üzerinden ülkeye sokulan unsurun adedinin 3 bin dolardan piyasaya sürülmeye çalışıldığı belirlendi. Yapılan araştırmada alışverişin Yenimahalle ilçesinde bir kafede gerçekleşeceği tespit edildi. Kelam konusu kafe müşahede altına alındı.

KOBRA ZEHİRİYLE DOLU 128 ADET AMPUL ELE GEÇİRİLDİ

Kafenin otoparkına 06 ABV 619 plakalı araçla giriş yapan ve hareketlerinden şüphelenilen Yılmaz B.’nin üzerinde arama yapıldı. Aramada, içinde ‘kobra zehri’ olduğu tez edilen sıvı bulunan 128 adet ampul ele geçirildi. Ampullerin adedinin 3 bin dolara satılmaya çalışıldığı ileri sürüldü.

Yılmaz B. ile birlikte Selman A., Mahmut K., Mehmet N. ve Rus vatandaşı Vakıl Z. gözaltına alındı. Şüphelilerden 2’si nöbetçi mahkemece tutuklandı, 3’ü isimli denetimle özgür bırakıldı. 2 kişi de daha sonra yapılan itiraz üzerine isimli denetimle özgür bırakıldı. 

İDDİANAME DÜZENLENDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Yılmaz B., Selman A., Mahmut K., Mehmet N. ve Vakıl Z. hakkında ‘5607 sayılı kanuna muhalefet’ cürmünden 3 yıla kadar mahpus ve 5 bin güne kadar isimli para cezası talebiyle iddianame düzenlendi.

İddianamede, ele geçirilen unsurun Sıhhat Bakanlığı Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü Tüketici Güvenliği ve Halk Sıhhati Laboratuvarı’nda incelendiği belirtildi. İnceleme sonunda kelam konusu hususun IT-44 tipi kimyasal savaş casusu tespitinde kullanılan test tüpleri olduğu tespit edildi.

Savcılığın düzenlediği iddianame Ankara 38’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*