KKM’nin bitiş tarihi belirli oldu

Hükümetin kurtarıcı olarak uygulamaya koyduğu Kur Muhafazalı Mevduat’ın vatandaşın cebine ve Hazineye yükü her ay katlanırken Reuters’in ismini vermediği bir kaynak maliyete karşın sistemi övdü ve uzatılacağını belirtti. Kaynak “Maliyeti yüksek lakin bu ölçü dövizde tutulsaydı daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalırdık” savında bulundu. Öteki bir seçeneğin olmadığını savunan kaynak “Bu en azından gelecek yılbaşına kadar devam edecek üzere görünüyor” dedi. Ekonomistler ise sistemin uzatılmasının getireceği ziyanların çok fazla olduğu konusunda uyarıyor.

Reuters’in ismini vermediği bir kaynak, “Maliyeti yüksek lakin bu ölçü dövizde tutulsaydı daha büyük problemlerle karşı karşıya kalırdık” dedi. Öbür bir seçeneğin olmadığını savunan kaynak, “bu (uygulama) en azından gelecek yılbaşına kadar devam edecek üzere görünüyor” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın geçtiğimiz devirlerde siyaset faizini arka arda düşürmesi ve Aralık ayında Türk Lirası’ndaki tarihi çöküş yüksek enflasyonu da beraberinde getirdi. Reuters’te yer alan haberde, Temmuz’da memleketler arası yaptırımlar nedeniyle gidecek pek yeri olmayan Rusların Türkiye’ye gelen turist sayısını yüzde 50’den fazla artırması cari finansmanın açığını azaltmada yardımcı olduğu belirtildi.

Dokuz ay boyunca TL’nin bedelinin daha fazla düşmemesi için döviz satan Merkez Bankasının rezervleri tükendi. Bankacılar, yetkililerin bu çeşit dataları açıklamamasına karşın, Rusya’nın yaklaşık 5 milyar dolarlık girişle dayanak sağladığını söylüyor.

Bankacılar tarafından hesaplanan datalara nazaran, Aralık’ta dolar 18 TL’ye yaklaşırken açıklanan lira müdafaa planı, Erdoğan’ın elini biraz daha rahatlattı.

Bu yıl TL’nin dolar karşısında yüzde 27 oranında paha kaybettiği göz önüne alındığında, Hazine ve mudilere ortadaki farkı ödeyen merkez bankası için KKM maliyetleri artıyor.

Yine de hususla ilgili bilgisi olan bir kaynak, KKM’nin yüksek maliyetine karşın bu kadar ölçü Türk Lirasının “dövizde tutulması daha büyük sorun olurdu” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*