Katar’ın eski Başbakanı, Prens Charles’a 3 milyon euro mu verdi? Market torbasında ‘rüşvet’ savı

İngiliz tahtının varisi olan 73 yaşındaki Prens Charles’ın “Londra’yı satın alan kişi” lakaplı eski Katar Başbakanı Pir Hamad bin Casim bin Cabir es Sani’den çanta ve market torbası içinde 3 milyon euro nakit para aldığı tez edildi.

İngiltere’de yayımlanan Sunday Times, Pir Hamad’ın market torbası ve çantayla farklı vakitlerde birer milyon euro teslim ettiğini yazdı.

Eski Katar başbakanının, Prens Charles’ın konutu Clarence House’ta 2015’te 1 milyon euro verdiği de öne sürüldü. Konuttaki iki danışmanın, 500 euroluk banknotları elle saydığı yazıldı.

3 milyon euronun, Prens Charles’ın 1979’da kurduğu Galler Prensi Yardım Fonu’nun (The Prince of Wales’s Charitable Fund) hesabına yatırıldığı söz edildi.

HERKES BU DURUMDAN ÇOK RAHATSIZDI

Prens’in ismi açıklanmayan eski bir danışmanı, “Herkes bu durumdan çok rahatsızdı” dedi ve yapabilecekleri tek şeyin parayı sayıp bankayı aramak olduğunu aktardı.

Habere nazaran ödemelerin yasadışı olduğuna dair bir bilgi yok.

Galler Prensi Yardım Fonu’nun mütevelli heyeti lideri Ian Cheshire, 2015’teki bağışı doğruladı. Bağışçıyla alakanın incelendiğini ve daha sonra onay verdiklerini söyleyen Cheshire, kelam konusu kişinin isteği üzerine paranın nakit olarak verildiğini söyledi.

Clarence House sözcüsü sürecin uygun biçimde ilerlediğinden emin olduklarını savundu.

LONDRA’YI SATIN ALAN KİŞİ

“Londra’yı satın alan kişi” lakabıyla bilinen Pir Hamad, BK’nin başşehrinde büyük yatırımlar yapmasıyla ünlü.

Guardian, Prens Charles ve Pir Hamad’ın bağlantısının yıllar öncesine dayandığının öne sürüldüğünü yazdı. İkili hakkındaki tezlerden biri, Londra’daki Chelsea Kışlası’nın 3 milyar sterlin karşılığında Katar devleti takviyeli Qatari Diar tarafından düzenlenmesi planına Prens Charles’ın karışmasıyla ilgili.

Buna nazaran Galler Prensi, planın rafa kaldırılması için 2010’da Pir Hamad’la görüşmüştü. Kışlayla ilgili düzenleme daha sonra iptal edilmişti.

SUUDİ İŞ İNSANINA DA RÜŞVETLE VATANDAŞLIK İDDİASI

Prens Charles’ın kurduğu “The Prince’s Foundation”a Suudi iş insanı Bin Mahfuz’un 1,5 milyon sterlinlik bağış yaparak vatandaşlık elde ettiği tezi gündem olmuştu. Derneğin yöneticisi olan ve Charles’ın yakın arkadaşı Michael Fawcett, olayın basına yansımasından sonra istifa etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*