Karamollaoğlu: Türkiye, Kıbrıs’ta askeri varlığını daha da güçlendirmeli

Saadet Partisi (SP) Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, “Yunanistan’ın uzunluğunu aşan hareketlerine karşılık atılacak en akla yatkın adım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bir bağımsız devlet olarak dünyadaki bütün ülkeler tarafından kabul görmesini sağlamaktır. Bu yolda her türlü uğraş gösterilmelidir. Türkiye, Kıbrıs’tan asker çekmek bir yana tam bilakis askeri varlığını daha da güçlendirmelidir” dedi.

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, genel merkezde basın toplantısı düzenledi. Karamollaoğlu, Yunanistan’a reaksiyon göstererek, şöyle konuştu:

“Buradan Yunanistan’ı yarın inşallah iktidarın bir modülü olacağımızı düşünerek uyarmayı bir vazife addediyorum. Ateşle oynamayı bırakın. Tarihten ders alın. Amerika ve Fransa üzere ülkelerin gazına gelmeyin. Doğal ki iktidarı da uyarmayı bir görev olarak görüyorum.

Yunanistan’ın bu uzunluğunu aşan hareketlerine karşılık atılacak en akla yatkın adım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) bir bağımsız devlet olarak dünyadaki bütün ülkeler tarafından kabul görmesini sağlamaktır. Bu yolda her türlü efor gösterilmelidir. Türkiye Kıbrıs’tan asker çekmek bir yana tam bilakis askeri varlığını daha da güçlendirmelidir.”

‘TEBRİK EDİLMESİ GEREKİR’

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu borçlarından faiz kısmının tümüyle kaldırılması ve yalnızca ana paranın ödenmesi konusunda bir karar açıkladığını hatırlatarak, “Bu sevindirici bir karardır. Tebrik edilmesi gerekir. Bunu biz yıllarca söyledik; lakin bugün gerçekleştirildi. Geç de olsa bundan şad olduğumuzu öğrenciler ismine bir vazife addediyorum. Bu gençlerin borçları silindi; fakat bu gençlerin hala büyük bir kısmı bu borçları nasıl ödeyeceklerini bilemiyorlar. Kiminin işi yok, kiminin işi var, aldığı fiyat geçimini bile sağlamaya yetmiyor” sözlerini kullandı.

‘SİLAH TEK BAŞINA TAHLİL DEĞİLDİR’

Karamollaoğlu, Tahrandaki 3lü doruğa de değinerek, “Bu haftanın kıymetli dış siyaset başlıklarından birisi de dün Türkiye, İran ve Rusya ortasında Tahranda gerçekleştirilen tepedir. Biz her vakit diyaloğu çatışmaya, uzlaşmayı dayatmaya tercih ettik. Tahran Tepesi, İdlib başta olmak üzere Suriye krizinin sağduyu ve diyalog yoluyla çözülmesi için değerli bir fırsattır. Bu nedenle; Astana süreci kararlı bir formda sürdürülmelidir. Bölgesel ittifaklar daha da genişletilerek güçlendirmelidir. ABD’nin haksız ve dayatmacı yaptırımlarına karşı, İran ve Türkiye’nin öncülüğünde ortak bir refleksin geliştirilmesi sağlanmalıdır. Azami beklentilerin değil, taban müştereklerin ortaya konacağı bir iş birliği tabanı oluşturulmalıdır. Taban müştereğimiz Kiev’den Şama, Arakan’dan Yemen’e ve bilhassa Filistin’e uzanan bu coğrafyada akan kanın bir an önce durdurulması ve istikrarın sağlanması olmalıdır. Zira silah tek başına tahlil değildir. Hiçbir münasebet, saf bir insanın bir damla kanından daha kıymetli olamaz” dedi. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*