İtalya basını: Akdeniz’in efendisi Erdoğan

NATO üyesi Türkiye’nin, Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmayarak, Moskova-Kiev sınırında tarafsız pozisyonuyla barış için uğraş göstermesi, Avrupa’nın dikkatini çekiyor.

İtalya basınından Italia Oggi’de yer alan tahlildeki sözler, bu durumun özeti niteliğinde.

“Yaptırımları reddediyor, arabulucu oluyor”

“Akdeniz’in efendisi Erdoğan” başlıklı yazıda, “Türkiye, NATO’da Rusya’ya yaptırımları reddediyor, Brüksel ile bağları düzgün tutarak savaş halindeki taraflar ortasında arabulucu olarak kendisini öne sürüyor.” denildi.

Ankara’nın, öteki taraftan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile diyaloğu sürdürdüğü anımsatılarak, “Öte yandan Ukrayna’ya İHA tedarik ediyor ve (Devlet Lideri Vladimir) Zelensky’nin teşekkürlerini alıyor.” sözü kullanıldı.

“Herkesle diyalog kurabiliyor”

Türkiye’nin, Suriye krizinin tahlili konusunda “başrol oyuncusu” haline geldiği de anlatılırken, “Bu halde herkesle diyalog kurabiliyor. Orta Doğu’nun çetrefilli sorunlarında yer alıyor.” tespitine yer verildi.

Yazıda ayrıyeten, ülke dışındaki teşebbüslerinde de kararlı tavır sergileyen Erdoğan’ın, memleketler arası sahnedeki süratli yükselişinin Avrupa’yı düşünmeye sevk etmesi gerektiği aktarıldı.

“Akdeniz’in gerçek gücü”

Bu duruma münasebet olarak, “Çünkü Türkiye, siyasi ve ekonomik bağlamda Akdeniz’in gerçek gücü haline geliyor. Fakat Avrupa, reaksiyon verme acizliğini bir defa daha gösteriyor: Avrupa’nın hudutlarındaki bir savaş dahi onu, içinde bulunduğu uyku sersemliğinden çıkaramadı.” görüşü paylaşıldı.

“Avrupa Birliği ortak orduyu dahi bir ortaya getiremedi”

2025 yılında 90 milyon nüfusa sahip olması beklenen Türkiye’nin savunma sanayiini güçlendirirken ve Akdeniz’de belirleyici hale gelirken, Avrupa Birliği ülkelerinin ortak bir orduyu dahi bir ortaya getirmeyi başaramadığına vurgu yapıldı.

“Mamma! Li Turchi!”

Bu ortada İtalya’da, geçmişte Sicilya Adası ve İtalya kıyılarında yaşanan gayretler nedeniyle “Anne! Türkler!” anlamına gelen “Mamma! Li Turchi!” tabiri epeyce tanınan.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*