İsveç, terör örgütü dediği PKK’nın aktifliklerine müsaade veriyor

Türkiye’nin, terör örgütleriyle ilgi içinde olan İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkmasını haklı gösteren bir gelişme, daha birkaç gün evvel yaşandı.

Terör örgütü YPG/PKK’ya yakın internet sayfalarında yer alan paylaşımlara nazaran, YPG/PKK’nın kelamda siyasi oluşumlarından SDC, İsveç Dışişleri Bakanlığı ve Olof Palme Merkezi himayesinde 14 Mayıs’ta Stockholm’de “Üçüncü İstişare Forumu’nu” düzenledi.

Teröristlerin devletleşme süreci tartışıldı

Toplantıya, YPG/PKK’lıllar ve ABD ve İtalya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri çevrim içi katıldı. Programda, Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’nın işgal ettiği bölgelerde “ademi merkezileştirmenin muvaffakiyete ulaştırılması tekliflerinin tartışıldığı” kaydedildi.

İsveç Dışişleri soruları cevapsız bıraktı

AA muhabirinin bahisle ilgili bilgi ve görüşüne başvurduğu İsveç Dışişleri Bakanlığı ise rastgele bir karşılık vermedi.

Kelam konusu toplantının ikincisi geçen ay yeniden Stockholm’de yapılmıştı.

Türk yetkililerden alınan bilgiye nazaran, İsveç kelam konusu toplantılara alan açmaması için defaatle uyarıldı lakin İsveçli yetkililer gereken adımları atmadı.

Terör örgütü İsveç’te çok rahat

Bunlardan birinde, Ocak 2019’da İsveç’in Borlange kentinde, örgüt yandaşları bir alışveriş merkezinde propaganda yapmıştı. Terörist başı Abdullah Öcalan’a dayanak maksadıyla yapılan harekette, terör örgütü yandaşlarının taşıdığı pankartlardan birinde silah sembolü yer almıştı.

Terör örgütü paçavralarıyla şova müsaade verdiler

PKK paçavrası ve terörist başının fotoğraflarını taşıyan örgüt yandaşlarının bu hareketi, örgüte yakın sayfalarca “İsveç gençliğinden işgal eylemi” başlığıyla paylaşılmıştı.

İsveç güvenlik güçlerinin, terör örgütü paçavraları ve terörist başının fotoğraflarını taşıyan örgüt yandaşlarına mani olmaması göze çarpmıştı.

Suriye’de terör örgütü saflarında savaşan İsveçliler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*